Százhúsz éve, 1903. május 8-án halt meg Paul Gauguin, a posztimpresszionizmus egyik legnagyobb hatású mestere. Felidézzük fordulatos életét.

Párizs, Peru, Orléans

A radikális újságíró Clovis Gauguin és perui származású felesége gyermekeként született 1848. június 7-én, anyai nagyanyja Flora Tristan, híres feminista és irodalmár volt. Születése után néhány hónappal a család Peruba költözött, ám alighogy elhagyták Európát, apja hirtelen meghalt. Anyja nagybátyjához, Limába költöztek, és öt évig ott éltek. 1854-ben visszatértek Franciaországba. Gauguin Orleans-ban kezdte meg tanulmányait.

Tengerész, tőzsdeügynök, festő

17 évesen otthagyta az iskolát, tengerésznek állt, majd bevonult a haditengerészethez. A Földközi-, majd a Jeges-tengeren szolgált, hajója a francia–porosz háborúban is részt vett.1871-ben leszerelt, nagybátyja támogatásával tőzsdeügynökként helyezkedett el és festeni kezdett.

Tisztes polgári élet, öt gyerek, majd jön a krach

1873-ban megnősült, házasságából tíz év alatt öt gyerek született, s jómódú polgárként festményeket, főleg impresszionista képeket gyűjtött. Első tájképét 1876-ban állították ki. Ekkor ismerkedett meg Camille Pissarróval, aki nagy hatással volt rá. Több nyarat is nála töltött Pontoise-ban, itt ismerte meg Cézanne-t. 1880-ban az V. Impresszionista Kiállításon Gauguin már 7 képével és egy szobrával szerepelt, a következő évben egy aktképére nagyon jó kritikát kapott.

A jómódnak az 1882-es tőzsdekrach vetett véget: elvesztette az állását. Ekkor elhatározta, hogy művészi pályára lép. 1885-ben elhagyta a családját, és többé nem költözött vissza hozzájuk. Egy bretagne-i faluba, Pont-Avenba költözött, ahol lakhelye, a Gloanec fogadó a művészek törzshelyévé vált.

Művészlét, barátság, majd szakítás Van Goghgal

Az 1880-as évek végén szakított az impresszionizmussal, a születő művészeti szimbolizmus vezéralakja lett. Önkifejezési formáit keresve többször járt Párizsban, ahol önálló kiállítása is volt. 1888 őszét Arles-ban Vincent van Goghgal töltötte. Viharos barátságuknak az vetett véget, hogy van Gogh borotvával támadt rá. A tébolyodott festőnek ettől olyan lelkifurdalása támadt, hogy levágta egyik fülét.

Gauguin az 1889-es májusi világkiállításon az Impresszionista és Szintetista Csoport tagjaként szerepelt, sorra születtek szebbnél szebb művei, de anyagi helyzete nem változott.

Tahiti

Bretagne-t megunta, egzotikusabb helyekre vágyott. Hajóra szállt, ésTahitiba indult, majd az ott élő európaiakból és a civilizációból kiábrándulva a kis Mataiea-ba költözött a bennszülöttek közé. Az őslakosok különleges világát Noa-Noa című könyve örökíti meg. A fojtott misztikummal teli festési módot itt fejlesztette tökéletesre, műveit sík, dekoratív formák, tiszta színek, kalligrafikus vonalak jellemezték.


64568a7d6c7ceae3fb30a870.jpg
Tahiti nők a parton. Forrás: Wikipédia
Nyomorgó festőzseni

Két év múlva betegen tért haza Párizsba, ahol örökségéből műtermet rendezett be. Képeit azonban értetlenül fogadták, ezért elárverezte őket és visszautazott Tahitira. 1895-ben Punaauiában telepedett le, s összeköltözött egy 14 éves bennszülött lánnyal.

1897-ben, abban az esztendőben, amikor legkedvesebb gyermekét, húszéves Aline lányát elvitte a tüdőgyulladás, öngyilkosságot kísérelt meg, a nagy adag arzéntól azonban erősen hányni kezdett, és életben maradt. Ebben az évben született meg végrendeleteként értelmezett műve, a Honnan jövünk? Kik vagyunk? Hová megyünk?, amelynek 1898-as párizsi bemutatója a szezon eseményévé vált.


64567f4bc78eed509f2ea640.jpg
Honnan jövünk? Kik vagyunk? Hová megyünk? (1897). Forrás: Wikipédia

1901-ben átköltözött a Marquise-szigetek egyikére, Fatu Iwára, itt többször összeütközésbe került a hatóságokkal, börtönre is ítélték. Az egyre súlyosabb beteg Gauguin haza akart települni, de ezt már nem tudta megtenni: 1903. május 8-án Hiva Oán hunyt el.

Gauguin a 19. század végének jellegzetes alakja volt, aki megcsömörlött a civilizációtól és egzotikus, távoli kultúrákban kereste a menekülés útját. Képei ma a múzeumok féltett kincsei, műveiért az árveréseken dollármilliókat fizetnek. Téli táj és Fekete sertések című képeit a Szépművészeti Múzeum őrzi.


64567fd5ea517db08e933ff4.jpg
Fekete sertések. Forrás: Szépművészeti Múzeum

A nyitóképen részlet Gauguin Önarckép (1888) című festményéből. Fotó forrása: AFP