(MTI) - A fesztiválon fellépnek katonai hagyományőrző csoportok és népi együttesek, lesz könnyűzenei koncert, tűzzsonglőr-bemutató és táncház - közölte Szinok Gábor, a Mikofeszt szervezője. Mint elmondta, a Bükk-hegység lábánál fekvő 800 lelkes falu vezetése évek óta próbálkozik előteremteni a műemlék épület renoválásához szükséges forrásokat, mindeddig sikertelenül. Tárgyalásokat folytattak egy műemlék-felújításra szakosodott építészirodával is. Kalkulációjuk szerint csupán a felújítás tervei 1,5 millió forintba kerülnének, maga az építkezés teljes költsége mintegy 22 millió forintot tenne ki.
A falu környéke gazdag történelmi múlttal rendelkezik, már a tatárjárás idején állandóan lakott terület volt. A környék benépesedése a Bél (Beél) vagy Ug nemzetséggel köthető össze. A község mai nevén először 1413. évi írásokban található meg. A kovácsház 1846-ban épült. Sokáig falumúzeumként működött, de mint annyi értéket, a rendszerváltással bekövetkező változások ezt is tönkre tették. Az épület állaga rohamosan romlik, ablakai betörve, vakolata nagy darabokban válik le. Tetőszerkezete is felújításra szorul. Az egykor benne található tárgyak ma Egerben vannak kiállítva, elraktározva - sorolta a szervező.
Ugyanakkor a falu a bélapátfalvi kistérségben található, amely az ország egyik leghátrányosabb körzete, mivel a cementgyár bezárásával a környék egyetlen munkalehetősége szűnt meg. Ebből következik, hogy a fiatalok elhagyják a térséget, és elöregedő, helyi adókban is szegény települések alakulnak ki - ezek egyike Mikófalva.
Szinok Gábor közlése szerint a tervezett rendezvény célja, hogy legalább a tervek elkészítéséhez szükséges forrást elő tudják teremteni a falu számára, majd a kész tervek birtokában tovább lépni a bürokrácia lépcsőin, hiszen a pályázatok kiírásához, illetve az azokon való részvételhez engedélyezett tervek szükségesek.