Ezért is nagy öröm, hogy egy hazájában kevésbé ismert, ám világszerte elismert magyar festő 1956-os munkáival gyarapodhatott a tárlat ? tette hozzá a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója.
Ihász István, a kiállítás egyik kurátora felidézte, hogy a bemutatott anyag Sümegi György 1956-ra reflektáló képzőművészeti munkákból összeállított gyűjteményén alapul, számos magángyűjtő is felajánlott azonban alkotásokat.
A tárlat műfajilag rendkívül változatos: olajfestmények, akvarellek, grafikák, plakátok egyaránt helyet kaptak benne ? számolt be Ihász István, hozzátéve: a Fiedler-képek többek között Chagall, Kokoschka, Franciszek Starowieyski, Bálint Endre és Borsos Miklós munkái közé kerültek.
Fiedler Péter, a Francois Fiedler Foundation elnöke hozzátette: a párizsi emigrációban világhírűvé vált nagybátja maga is nagyon bízott az 1956-os forradalom sikerében, az alapítvány ezért is ajánlotta fel bemutatásra három cím nélküli olajfestményét és Baroque ? A forradalom emlékére című litográfiáját a november 13-ig látogatható kiállításhoz.
Az 1921-ben született, csodagyerekként indult festő munkáiból már az 1930-as években vásárolt a Szépművészeti Múzeum. A második világháború után Fiedler Hantai Simonnal és Reigl Judittal együtt telepedett le Párizsban, ahol Joan Miró fedezte fel.
Fiedler Ferenc munkáit 1951-ben már Giacometti és Kandinszkij művei mellett mutatta be a Galerie Maeght, és a Fiedler-festmények ma is a nemzetközi aukciók keresett tételei ? mondta el Fiedler Péter.
Forrás: MTI
Fotó: Szigetvári Zsolt