Filmszemle - Új produceri attitűd és a lehetőségek jobb kihasználása segítheti az animációt

Film

Az animációs film szakmai képviselői - Mikulás Ferenc, Fülöp József és Patrovits Tamás - a műfaj jelenét, jövőjét és lehetőségeit értékelve beszéltek arról, hogy az animáció rendkívül gazdag műfaj, amelyben a rajzjátékfilmek mellett a szerzői rövidfilmek és sorozatok is készülnek. A beszélgetésen elhangzott, hogy az Andrew Vajna kormánybiztos által a napokban bemutatott új támogatási rendszer évi százmillió forintot szán költségvetéséből az animációs filmre. A résztvevők szerint ez kevés, ezért szorgalmazzák a támogatás növelését. Hozzátették ugyanakkor, hogy az alkotóknak jobban kellene élniük a már meglévő lehetőségekkel, ipart kell építeni a műfaj mögé. Fontosnak tartják a nézők visszacsalogatását, a nézőnevelést, ez azonban - mint arra Mikulás Ferenc rámutatott - a vidéki mozik megszűnésével nehézkesebbé vált. 
 
Patrovits Tamás hangsúlyozta, a magyar rajzfilmgyártás a nemzetközi szakma mögé próbál felzárkózni, ahelyett, hogy inkább elébe kerülne. "Ez a műfaj nagyon gazdag és nagyon sokrétű, nem pár egyéni művész szeretne több pénzt, nem egyéni művészek művészkedéséről van szó, hanem egy közös ügyről, egy Magyarországon is nagy hagyományokkal rendelkező komoly műfajról, így elébe kellene tudni menni a változásoknak, és nemcsak követni őket" - fogalmazott. A magyar animációs szakmának hangsúlyoznia kellene, hogy nagy hagyományokkal rendelkező műfaj, így is kellene bemutatnia magát, hogy komolyabb támogatást kapjon. Fülöp József, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tanára kiemelte, nagyon fontos lenne, ha a producerek koprodukcióban is gondolkodnának, hiszen így sokkal több és jobb minőségű alkotás készülhetne. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktatója elmondta, vannak olyan országok, például Franciaország, ahol az animáció kiemelt szerephez jut. Az animáció terén vezetőnek számító Franciaországban nagy az érdeklődés a magyar munkák iránt - említette. Hozzáfűzte, a magyar animációnak "fel kell tornáznia magát": a fejlődés bizonyos szakasza kimaradt, és hiányoznak egyes képzési szakaszok. Külföldön egyre inkább visszafordulnak a manualitás felé, visszaszorul a számítógépes munka abszolút fölénye - említette.
 
A szakmai műhelyek fontosságát is kiemelték a résztvevők, mint fogalmaztak, sok tehetséges fiatal van, aki szeretne és tudna magyar filmekben dolgozni, de nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a végzett fiatalok segítésére és a fiatalabb generációk oktatására. A szakma képviselői egyetértettek abban, hogy nagyon fontos a kommunikáció a különböző érdekképviseleti szervezetek között. Úgy ítélték meg, az animáció világában nagyobb összhang van, mint a művészeti ág más területein.