Hamza D. Ákosra emlékeznek keddtől Jászberényben

Film

(MTI) Gurzó K. Enikő, a gyűjtemény munkatársa elmondta, hogy elsőként az 1941-ben készült és ritkán vetített Bűnös vagyok című filmet láthatják az érdeklődők. Az 1930-as éveket felelevenítő, drámai hangvételű alkotás Pünkösti Andor ötlete és forgatókönyve alapján született, a zenét Fényes Szabolcs szerezte. A főbb szerepeket Mezey Mária, Koós Zsófi, Kamarás Gyula és Greguss Zoltán alakította. 
    

A továbbiakban kilenc, 1942 és 1946 között forgatott műve kerül a filmvászonra, így többek között a Szíriusz, a Külvárosi őrszoba, az Egy szoknya, egy nadrág, a Ragaszkodom a szerelemhez, az Ördöglovas valamint a Szerelmes szívek
   
Az 1903-ban Hódmezővásárhelyen született Hamza D. Ákos szakmai pályája két alkotói területen ? a képzőművészetben és a filmrendezésben ? bontakozott ki, emellett újságíróként, politikusként, televíziós szakemberként, szakszervezeti alapítóként, filmvállalat-tulajdonosként is karriert futott be. A filmrendezés és -gyártás technikáját Párizsban sajátította el, miután René Clair mellé került asszisztensnek. Az ott tanultakat Magyarországon hasznosította a magyar hangosfilmgyártás hőskorában. Sikeréhez, népszerűségéhez az is hozzájárult, hogy a kor legkiválóbb színészeivel dolgozhatott együtt. 
   
A kalandos sorsú, sokáig Sao Paulóban élt alkotó Jászberényben 1987-ben rendezett kiállítást, a város pedig díszpolgárává fogadta. 1989-ben feleségével együtt úgy döntöttek, hogy végleg hazaköltöznek, életművük zömét (200 festményt, 9 faszobrot és mintegy 400 divatrajzot) pedig Jászberénynek adományozzák. A város tiszteletből egy kertes házat ajánlott fel nekik, amelyben a művész haláláig, 1993. május 16-ig laktak. Ebben az épületben nyílt meg 1995-ben az általa alapított Hamza Gyűjtemény és Jász Galéria.