A 64 (!) éven keresztül uralkodó asszony pályájának azonban csak egy egészen kis, ám annál meghatározóbb szeletével ismerkedhetünk meg Az ifjú Viktória királynőben: Jean-Marc Vallée filmje azt a pár évet ábrázolja, amikor a fiatal (ám egy cseppet sem ostoba) Viktória trónra kerül.
A főhősnő körül kialakult szituációt a film és a karakter saját maga egy ádáz játszmában vergődő sakkfigura helyzeteként fogalmazza meg (főhősünk ugyanis még alig 18 éves, mikor elődje, Vilmos király meghal, így sokan próbálnak meg befolyással lenni rá ? néhányan közülük sikeresen). A másik rendkívül kifejező szimbólum, amit Az ifjú Viktória királynő használ, a tükrök szerepeltetése ? melyek feltárhatják az igazságot és a csalárdságot ugyanúgy, de olyan is van, hogy saját nagyszerűségünket mutatják meg.
Ahogy talán a felhozott példákból is látszik, a film kifejezetten gunyoros hangnemben készült, ami a szereplőválasztásban is megjelenik: habár a címszerepet alakító Emily Blunt egy igazi angol rózsaszál, néhány figura bőrébe nem egészen odaillő színész bújt (nagyon vicces például Jim Broadbent ? Bridget Jones apukája ? Vilmos királyként való szerepeltetése). Ahogy azonban az a valóságban is történt, úgy végül a filmben is minden a helyére kerül.
Az ifjú Viktória királynő |
(The Young Victoria - színes, feliratos amerikai-angol romantikus filmdráma 110 p. 2009) (12) |
Rendező: Jean-Marc Vallée |
Színész: Emily Blunt, Jesper Christensen, Jim Broadbent, Mark Strong, Miranda Richardson, Paul Bettany, Rupert Friend, Thomas Kretschmann |
Forgalmazza: Budapest Film |