A Richard Linklater filmjeiből ismerős "átrajzolós" animációs technikával készült Libanoni keringő főhőse maga az író-rendező, aki az 1982-ben Bejrútban teljesített katonai szolgálatot, a város izraeli megszállása idején, amikor a Sabra és Shatila palesztin menekülttáborokban brutális vérengzést hajtottak végre keresztény militánsok.
Az akkor 19 éves Folman majdnem negyedszázaddal később a filmben és a valóságban is találkozott egy bajtársával, aki a libanoni háborúval kapcsolatos visszatérő rémálmairól beszélt neki, és ezzel felvetette rendezőnkben a kérdést, hogy ő vajon miért nem őriz semmiféle emléket arról az időszakról. Hősünk felkerekedik tehát, és sorra keresi fel egykori katonatársait, hallgatja a történeteket és kutatja a közös emlékeket, hogy végre felidézhesse, milyen élmények érték őt a vérzivataros bejrúti napok során.
A Libanoni keringő lebilincselően izgalmas riportfilm egy külső és belső nyomozásról, egyben a háború embertelen természetének bemutatása. Folman kiválóan alkalmazza az animációs technikát mind a valós történések, mind az álomképek ábrázolására, ráadásul e kettő vegyítése egyszerre hangsúlyozza ki az álmok és a háború szürrealitását. Érdekesebb és izgalmasabb humanista-pacifista filmet ritkán látni manapság, mert kevés az olyan alkotó, aki saját agyába enged betekintést.
Libanoni keringő |
(Waltz with Bashir. színes fel. német, francia, izraeli animációs film 93 p. 2008)(16) |
Rendező: Ari Folman |
Forgalmazza: Szuez Film |