Filmek a vészkorszakról a Holokauszt Emlékközpontban

Kultpol

Az auschwitzi koncentrációs tábor felszabadulásának 65. évfordulója tiszteletére rendezett filmhét programjába a szervezők olyan, a holokausztról szóló játék- és dokumentumfilmeket válogattak, amelyeket Magyarországon ritkán vetítenek vagy még soha nem is láthatott a közönség. Az emlékközpont tájékoztatása szerint az ingyenesen látogatható rendezvénysorozaton, amely január 30-án egy egész napos holokausztfilm-konferenciával zárul, egy hét alatt összesen 16 filmet láthatnak az érdeklődők.

A filmhét kiemelkedő eseménye lesz A holokauszt színei című finn alkotás premierje, amelyet január 27-én, az auschwitzi haláltábor felszabadításának évfordulóján, a nemzetközi holokauszt-emléknapon tartanak világszerte. "A holokauszt témáját évtizedeken át tabuként kezelték Kelet-Európában nemcsak a filmben - az irodalomban is. (...) A hetvenes évek vége felé fordult a pszichológusok és az oral history gyűjtők figyelme a szemtanúk személyes vallomásai felé, és ezzel egy időben memoárok, regények és filmek egész sora jelent meg a holokausztról. Az újabb külföldi filmek közül azonban számos nem jutott el Magyarországra, és az itthon született filmeket is leginkább fesztiválokon láthatják az érdeklődők" - mutatnak rá az intézmény munkatársai.

Mint írják, ez a hiány inspirálta a filmhét és a konferencia megrendezését: "nézzük meg, hogyan reprezentálja a holokausztot a film - fiktív történetben vagy dokumentumok feldolgozásával; majd hallgassunk meg szakértőket arról, hogy milyen problémákkal kell szembenézniük a holokauszt-filmek alkotóinak és nézőinek".

A filmhét programjában szereplő alkotások között van Jan Hrebejk Élet minden áron, Tim Blake A szürke zóna, Szirtes András Gravitáció és B. Révész László A látogatás című filmje, de levetítik Jolanta Dylewska Emlékmorzsák, Lucas Prybill Elfelejtett szállítmányok: Észtország, Szekeres Csaba Üvegház, Salamon András Meséld el?! című alkotását és Nemes Jeles László Türelem című, többszörös díjnyertes filmjét is.

Rax Rinnekangas A holokauszt színei című új alkotása, amelyet a nemzetközi holokauszt-emléknapon egyszerre mutatnak be a világon számos helyszínen, az antiszemitizmus kevésbé ismert okait vizsgálja, azt, hogy miként született meg az árja faj felsőbbrendűségét hirdető eszme Európában a XIX. században, és hogyan vált a fajelmélet az antiszemitizmus központi elemévé a náci ideológiában.

A filmhetet lezáró konferencia olyan kiemelt témákkal foglalkozik, mint például a tömegkultúra és a holokauszt kapcsolata, a trauma és az emlékezés összefüggései vagy a roma holokauszt. Előadói neves filmmel vagy irodalommal foglalkozó szakemberek: Réz András, Hirsch Tibor, Fehéri György, Murai András, Szirtes András, Pócsi Andrea, Pályi Márk, Salamon András, Szekeres Csaba, Bársony Kata, Beck Zoltán, Junghaus Tímea, Szuhay Péter és Tischler János.

Általános információk

A filmhét programja

A filmkonferencia programja és regisztráció