A 2014-ben alapított Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál (Budapest International Documentary Festival) a világ legfrissebb, nemzetközi sikereket elért, egész estés dokumentumfilmjeinek magyarországi versenye, amelyet idén már negyedik alkalommal rendeznek meg Budapesten. A különleges, hiánypótló eseménynek idén a Cinema City Aréna ad otthont. ?Profi munkák láthatóak a fesztiválon, ezért külön öröm számunkra, hogy rátaláltunk erre a helyszínre? ? jegyezte meg Balogh Rita, hozzátéve: a filmfesztivál keretében olyan alkotásokat láthat a közönség, melyek más esetben talán el sem jutnának hazánkba.


a_monostor_gyermekei_600x337.png
A monostor gyermekei

 

?Épp ezért a saját szemünkben is felértékelődik a szerepünk? ? fűzte hozzá Sós Ágnes filmrendező, a fesztivál alapító-igazgatója, aki elmondta: csaknem harminc ország ötven különleges, fesztiváldíjas filmjét hozzák el idén a közönségnek. ?De nemcsak a díj a fontos, nem az a leglényegesebb szempont, hanem az, hogy ezek a filmek felnyitják az emberek szemét és arra ösztönzik őket, hogy nyitottabbak legyenek az emberi sorsok, problémák és a társadalmi kérdések iránt.?

 

?Aki ezeket a filmeket látja, nem lehet hazugságokkal megtéveszteni? Ennél világosabban és rövidebben nehéz megfogalmazni azt, hogy a fesztiválunkon szereplő filmeket látva többé nem lehet becsapni minket. Miért is? Mert a fesztiválon képviselt műfaj filmjei, a hosszú, kitartó munka, azaz forgatás révén elkészült kreatív dokumentumfilmek, a lehető legközelebbről, hitelesen mesélnek el valódi emberi sorstörténeteket. Hősei közülünk valók. Mert e történetek, filmek lélekemelő igazságát látva leperegnek rólunk azok a hazugságok, csúsztatások és a demagógia, amellyel saját céljaik elérésére, akár az embertelenségtől sem tartva, igyekeznek a mindenkori hatalmak emberek tömegeit félretájékoztatni, befolyásolni? ? olvashatjuk a fesztivál honlapján Sós Ágnes szavait, melyek épp annyira húsba vágóak és őszinték, mint azok a dokumentumfilmek, amelyeket a 2018-as Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon láthatunk.


az_en_verem_600x337.png
Az én vérem

 

Megtekinthetjük többek között az Európa Filmdíjat nyert Anna Zamecka Az én vérem című lengyel dokumentumfilmjét, továbbá két Oscar-jelölt dokumentumfilmet, a Nem vagyok a rabszolgád és a Hazám, Watani című alkotásokat, de mindezek mellett még hét Európa Filmdíjra jelölt film is szerepel a programban, illetve számos olyan munka, mely ráébreszt minket: ?nem lehet úgy beszélni helyzetekről, életekről, hogy azt sem tudjuk, hol vannak a térképen és hogy fogalmunk sincs az igazságról?.

 

A fesztivál nyitófilmje Zurbó Dorottya és Arun Bhattarai A monostor gyermekei című, Európa Filmdíjat nyert alkotása lesz, mely igazán különleges világba kalauzol minket. A történet főhőse Gyembo és húga, Tashi. Átlagos tinédzserek, Bhutánban. ?Szabadidejüket leginkább focizással töltik vagy a Facebookon lógnak. Kis himalájai falujukban édesapjuk a felelős a helyi buddhista monostor őrzéséért. A tisztség apáról fiúra száll, így az apa reméli, hogy hamarosan ő is fiának adhatja tovább a szent feladatot ? szeretné, ha Gyembó mielőbb bevonulna a szerzetesiskolába. Eközben lánya, Tashi profi focistakarrierről álmodik, és egyre nyíltabban fejezi ki fiús identitását. Olyan bhutáni család élesen megrajzolt és érzékeny portréját láthatjuk a filmben, amelyben a generációk közötti szakadékhoz csak a családtagok egymás iránti szeretete mérhető. És bár a bruttó nemzeti boldogság-index magas Bhutánban, sajnos még itt sem lehet minden álomból valóság? ? mesélte filmjéről Zurbó Dorottya.


nem_vagyok_a_rabszolgad_600x394.png
Nem vagyok a rabszolgád

 

A fesztiválon látható versenyfilmeket idén is tematikus blokkokra osztották, így a díjak odaítéléséről minden blokkban más zsűri dönt. A blokkok az alábbiak:

Te felelős vagy

Zsűri: Dr. Török Gábor történész-politológus, egyetemi docens, politikai elemző; Lengyel Zsolt Emil magyar-angol szakos középiskolai tanárból lett televíziós rendező; Földes András újságíró; André Singer, a londoni Spring Films Ltd. vezérigazgatója; Adele Kohout, aki 2016-ban a DOK.fest München helyettes ügyvezető igazgatója volt.

Ők ártatlanok

Zsűri: Koronczay Lilla, aki 1998 óta dolgozik a legnagyobb magyar hetilapnál, a Nők Lapjánál; Karafiáth Orsolya költő, író, publicista, performer; Rényi Dániel Pál szociológus, politikai újságíró; Krausz Esther, a bécsi székhelyű Osztrák Film Intézetben működő CREATIVE EUROPE Desk Austria ? MEDIA vezetője; Justin Jaeckle lisszaboni és londoni székhelyű kurátor és író.

Mi változunk

Zsűri: Jakus Ibolya, aki 2014 óta a HVG felelős szerkesztője; Nyáry Krisztián író; Fliegauf Bence író, rendező, producer; Charles Paviot producer; Oliver Wright, az Open City Dokumentumfilm Fesztivál programszervezője.

Én döntök

Zsűri: Artner Szilvia kulturális újságíró, szerkesztő, kritikus; Fekete Ádám színész, dramaturg, író; Janisch Attila filmrendező, Balázs Béla-díjas, érdemes művész; Lucio Barisone filmklubházigazda, újságíró, szakmai folyóiratok filmkritikusa; Krzysztof Gierat lengyel filmszakértő.

Rövid leszek

Zsűri: Palya Bea, a magyar zenei színtér meghatározó alakja, dalszerző, énekes, előadóművész és író; Csákvári Géza újságíró, filmkritikus; Dolák-Saly Róbert zenész, humorista, író; Jiří Konečný cseh producer, az ENDORFILM tulajdonosa; Ognjen Džinic filmes szakember.

 

A Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál azonban nemcsak filmekkel, hanem izgalmas, kihagyhatatlannak ígérkező beszélgetésekkel és szakmai programokkal is várja a közönséget.

 


idegenek_a_paradicsomban_600x337.png
Idegenek a paradicsomban

Idén Igaz Történetek Háza címmel tartanak beszélgetéseket egyes vetítések után: az érdeklődők az alkotókkal és szakemberekkel vitathatják meg, mit gondolnak az adott filmről. Ugyanakkor szakmai programmal is készülnek a szervezők ? derült ki a január 11-ei sajtótájékoztatón. A Story Bridge Budapest egyedülálló kezdeményezés, melynek célja, hogy ?a filmkészítőket olyan szakemberekkel, érintettekkel kösse össze, akik konkrét történetekkel a zsebükben érkeznek, mert munkájuk, személyes kapcsolataik révén közel vannak emberi sorstörténetekhez, és e történeteket szívesen megosztják a hallgatósággal?. A Story Bridge Budapest meghívott előadóinak történetei általános emberi tartalmakat hordoznak, elgondolkoztatnak, tanulságul szolgálnak, fontos társadalmi, szociológiai, politikai, és egyéb kérdésekről beszélnek. Az eseményen a filmkészítőknek lehetősége lesz kérdezni, akár magától a történet szereplőjétől személyesen is ? mondta el Balogh Rita. De elárulta azt is: idén André Singer, a dokumentumfilm-szakma megkerülhetetlen alakja tart mesterkurzust a fesztiválon.

 

A sajtótájékoztató zárásaként Sós Ágnes elmondta: a fesztivál életműdíját idén Gazdag Gyula filmrendező veheti át, akinek nevéhez olyan alkotások fűződnek, mint A válogatás, A határozat vagy a Hosszú futásodra mindig számíthatunk. ?Évtizedekkel ezelőtt készült filmjei időtállóak, hiszen a mindenkori hatalom működéséről, belső mechanizmusáról és a hatalommal szemben álló emberek tehetetlenségéről festenek mesteri képet.? Épp ezt teszik azok a napjainkban készült filmek is, melyeket az idei fesztiválon láthatunk, és ha megnézzük őket, talán van rá esély, hogy egyszer rájövünk, miként változtatható jobb hellyé a világ.

Tóth Eszter

Fotó: bidf.hu