Fizetett mesterlövész a Szépművészetiben

Egyéb

Helmut Newton öt évtizeden át tartó munkássága műfajokon átívelő: sem divat-, sem reklám-, sem aktfotósnak nem nevezhető egyöntetűen. Egy kicsit mindegyik. Előszeretettel fotografált témái a meztelenség, a hatalom, a divat, pénz és a testiség. Képeit sajátos, ?newton-i? atmoszféra lebegi körbe, szenvtelen beállításai által intim pillanatokba, furcsa életekbe nyerhetünk bepillantást. olyan hírességek álltak a fényképezőgépje előtt, mint Monica Belluci, Jodie Foster, Anthony Hopkins vagy David Bowie.

A Szépművészeti Múzeum kiállításán Helmut Newton három fotósorozatát láthatják az érdeklődők: a Helmut Newton Képes Újságja (Helmut Newton?s Illustrated), a Magántulajdon Mappák (Private Property - Portfolios) és a Fizetett Mesterlövész (Gun for Hire) könyv formájában is megjelent fotósorozatai tekinthetőek meg.


helmut_newton_kiallitas_budapesten_250x250.png
Shoe X-Ray (Fotó: szepmuveszeti.hu)

A Helmut Newton Képes Újságja (Helmut Newton?s Illustrated) 10 év fotográfiáit tartalmazza, érdekessége, hogy a szerző maga válogatta össze a benne megjelent fotókat, amelyben a ? szerkesztők ízlésétől függetlenül - saját művészetének sokszínűségét, összetettségét jeleníti meg. A négy kiadott kötet a 80-as, 90-es évek meghatározó dokumentumai, amelyek főleg zsurnalisztikai portrékban és meztelenségben bővelkednek.

A Magántulajdon mappák (The Private Property - Portfolios) 1972 és 1983 között készült, összesen 45 darab fényképet tartalmaz. Vannak közöttük divatfotók, portrék és erotikus témájú képek is.

A Fizetett Mesterlövész (A Gun for Hire) alapos áttekintést ad Newton az 1960-as évektől egészen haláláig készített divatfotóiból. Olyan neves cégeknek készített fotográfiákat, mint a Chanel, Yves Saint Laurent, Versace vagy a Blumarine.

Newtont a fotózás gyermekkora óta érdekelte, ekkor vette meg első kameráját. 1936 és 1938 között gyakornokként dolgozott a portré és divatfotós Yva-nál (Else Neuländer-Simon). Newton 1956-ban Londonban aláírt egy éves szerződést a brit Vogue-gal, amit 11 hónap múlva felbontott. Ezután Párizsba ment, majd visszatért Melbourne-be és az ausztrál Vogue-nál helyezkedett el. 1961-ben Párizsba költözött, ahol szintén az említett újság francia kiadásánál dolgozott, valamint készített képeket a brit változat, a Queen és az Elle számára is. 1971-ben Newton szívinfarktust kapott New Yorkban, amiből sikeresen felgyógyult. 1975-ben megrendezték első kiállítását a párizsi Nikon Galériában, a következ? évben megjelent White Women könyvének első kötete. 1981-ben Helmut és June Párizsból Monacóba költözött, innent?l a teleket Los Angelesben töltötték. 2000-ben,80. születésnapja alkalmából nagyszabású retrospektív kiállítást rendeztek a berlini Új Nemzeti Galériában, amit kés?bb kiállítottak többek között Londonban, New Yorkban, Tokióban, Moszkvában és Prágában. 2003-ban formális megegyezés született a Porosz Kulturális Örökség Alapítványával (Stiftung Preußischer Kulturbesitz) a Helmut Newton Alapítvány létrehozásáról Berlinben, ami Newton 2004-es halála után nem sokkal megnyílt.