A világszerte üldözött vagy bebörtönzött filmkészítőkkel is szolidaritást vállal az augusztus 31-én megnyíló Velencei Filmfesztivál, amelyen panelbeszélgetést és flashmobot is szerveznek ezzel kapcsolatban.

Csütörtöki közleményük szerint szeptember 3-án Filmmakers Under Attack: Taking Stock, Taking Action címmel panelbeszélgetést terveznek, hogy a média, a kormányok és a globális humanitárius szervezetek figyelmét is felhívják a véleménynyilvánítás szabadságától megfosztott filmkészítők helyzetére, és megvitassák, mit tehet értük a filmes közösség.

A fesztiválra érkezett filmesek és színészek szeptember 9-én, délután fél ötkor a velencei Palazzo del Cinema vörös szőnyegére meghirdetett flashmobon fejezhetik ki szolidaritásukat az üldözött és bebörtönzött filmesekkel.

A flashmob az Iránban bebörtönzött Dzsafar Panahi No Bears című filmjének vetítését előzi meg. Panahi Irán egyik nemzetközileg is nagy elismerésnek örvendő filmrendezője, aki 2000-ben elnyerte az Arany Oroszlán-díjat Velencében A kör című filmjével. A másként gondolkodó rendezőt júliusban tartóztatták le Teheránban, és jelenleg hatéves börtönbüntetését tölti. Azért került börtönbe, mert tiltakozott két iráni kollégája, Mohammad Raszulof és Moszatfa Aleahmad letartóztatása miatt.

A velencei fesztivál szervezői a közleményben úgy fogalmaztak: reményeik szerint a flashmob kifejezi a filmvilág maximális szolidaritását a rendező és minden kollégája iránt, akik ugyanabban a helyzetben vannak – idézte a The Hollywood Reporter.

A szeptember 3-i és 9-i két kezdeményezést a Filmmakers at Risk nemzetközi koalícióval együttműködve valósítják meg a fesztiválon.

A 79. Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon az Ukrajnával és az ukrán művészekkel vállalt szolidaritás jegyében ukrán napot szerveznek. A szeptember 8-ra tervezett eseményen Jaroszlav Melnyik, Ukrajna olaszországi nagykövete és természetesen a filmesek is megszólalnak majd.

Nyitókép: Dzsafar Panahi a Taxi Teheran című filmben (AFP/Collection ChristopheL/Film Productions)