Dr. Hoppál Péter kiemelte: az idei Múzeumok Éjszakájához 431 intézmény csatlakozott több mint 2200 programmal, a budapesti és a vidéki helyszínek között pedig nagyjából kialakult az egyensúly ? a fővárosi kínálat mellé felzárkózott a vidéki.
Az államtitkár elmondta, hogy minden idők második legnagyobb látogatószámát produkálta a 2016-os Múzeumok Éjszakája (összesen 395 120-an regisztráltak) ? ennél több regisztráció csak a tavalyi évben volt. A honlap látogatóinak száma 70 ezer fölé ment.
Budapesten 142 243, vidéken 252 877 fő regisztrált ? ebből 67 387-en Kecskeméten. A fővárosban a legtöbb látogató ? 15 ezer ? a Szépművészeti Múzeum ? Magyar Nemzeti Galériába ment el; vidéken az első 10 helyszín közül az aranyérmes a kecskeméti Bozsó Gyűjtemény lett 8100 fővel, az ezüstérmet a debreceni Déri Múzeum nyerte el 7562 fővel, a harmadik pedig a kecskeméti Cifra Palota 7420 fővel.
?Azon városok, amelyek nagy hangsúlyt fektetnek a kultúrára, vitték el a pálmát az idei Múzeumok Éjszakáján ? a 2016-os központi helyszín, Kecskemét pedig két dobogós helyezést is felmutatott.
Hoppál Péter bejelentette: a 2017-es Múzeumok Éjszakáját június 24-én rendezik meg, központi tematikája az Értékőrzés lesz, kiemelt helyszíne pedig Debrecen. Kézenfekvő volt, hogy a reformáció 500. évfordulójára emlékezve a ?cívisváros? legyen a kiemelt helyszín, de Debrecen magas színvonalú, az elmúlt években sorra megújult közgyűjteményeivel is rászolgált erre a címre.
A Modern Városok Program keretében a kormány hatmilliárd 340 millió forint támogatást irányoz elő a 150 éves debreceni Csokonai Színház megújulására. Az első ütemben a tervezésre 200-250 millió forintot szánnak, a kivitelezés 2018-ban zajlik majd, a beruházás pedig várhatóan 2019-ben zárul.
Az államtitkár hangsúlyozta: idén először szerepel külön költségvetési sorban a vidéki fesztiválok támogatása ? erre idén 250 millió forintot, jövőre pedig a dupláját, félmilliárd forintot fognak fordítani. Örömmel nyugtázta, hogy végre a Debreceni Virágkarnevál is kap állami támogatást.
Papp László, Debrecen polgármestere elmondta: a Múzeumok Éjszakájának debreceni helyszíneit csaknem tízezren látogatták meg, a legnépszerűbb a Déri Múzeum volt. Hozzátette: a múzeum felújítására 2015-ben mintegy egymilliárd forintot fordítottak európai uniós és hazai forrásból.
Megjegyezte: a város pályázik a 2023-as Európa Kulturális Fővárosa címre, melyre a pályázatot 2017-ben fogják elkészíteni, benyújtani.
A polgármester hangsúlyozta: a Csokonai Színház felújítása mellett a Főnix Terv keretében befejezik a Latinovits Színház építését a román?magyar határon átnyúló fejlesztést támogató európai uniós alap felhasználásával. A teátrum kulturális bölcsőként a Kárpát-medencei színjátszás fontos színtere lehet, illetve erősödhet a város regionális szerepköre is.
Szíjjártó Anita
Fotó: Kőmives András