Az első Kis Könyves Éjt 2012-ben szervezték. Az idei mennyiben hasonlít az eddigi évek programstruktúrájára?
Az első alkalom nagyon underground volt, ahhoz képest mára jóval több könyvesbolt vesz részt a rendezvényen és sokkal több vendégünk is van. Idén a könyvesboltok közötti séták számítanak újdonságnak, ilyen Budapest mellett Sopronban és a Vácott is lesz.
Mi a célja a kezdeményezésnek?
Az egyik cél az, hogy felhívja a figyelmet a kisebb kereskedők boltjaira és arra, hogy ezek az üzletek nem csupán könyvesboltok, hanem kulturális helyszínek is. A másik fontos cél az, hogy a boltok kommunikálni kezdjenek egymással is és megosszák a tapasztalataikat.
Jelenleg a könyvpiac viszonyok tekintetében hogyan értékeli a független könyvesboltok helyzetét?
Általában a független könyvesboltoknak is ugyanaz a nehézsége, mint az utcai kisboltoknak, vagyis az, hogy a megváltozott vásárlói szokások (plázák, stb.) elvittek néhány vevőt. Nem tragikus a helyzet, vannak vásárlóink, de sajnos pont annyival kevesebb, mint amennyivel kényelmesen tudnánk működni. Emiatt kell kitalálnunk olyan programokat, mint például a Kis Könyves Éj, amellyel jobban felhívjuk a figyelmet a létezésünkre.
Milyen intézményi háttér áll a program mögött? Milyen fenntartással működik?
Ez egy civil kezdeményezés, még egyesület sincs mögöttünk. Pályázatokból tartjuk fent magukat, általában az NKA-tól nyert támogatásból finanszírozzuk a költségeinket. Már tavaly és idén is lett egy másik szponzorunk, akit érdemes kiemelnünk, mert nagy összegű anyagi támogatással járulnak hozzá a rendezvényhez, ők a Flamand Kormány Képviselete. Az ilyen jellegű támogatás mellett sok olyan magányszemély, intézmény van, aki a munkájával vagy programmal kapcsolódik a kezdeményezéshez.
Hogyan lehetett bekapcsolódni könyvesboltként a szerveződésbe?
Az első alkalommal nagyon sok mindenkit megkerestünk, mára pedig nyitottá vált, tehát bármelyik könyvesbolt bekapcsolódhat a Kis Könyves Éjbe. Minden évben vannak új jelentkezők, és ennek nagyon örülünk. Bármeddig jelentkezhetnek a boltok, viszont akik nagyon későn kapcsolódnak be, azok elképzelhető, hogy nem kerülnek bele a programfüzetbe.
Mit ajánl a program a csatlakozni kívánó könyvesboltoknak?
Maga az éj a Múzeumok Éjszakájának mintájára szerveződött ? mi akkor abban reménykedtünk, hogy a könyvesboltok is lesznek olyan hívogatóak, hogy az emberek felkerekednek és körbejárják azokat. Az előnye az, hogy aznap este biztosan megjelennek új vevők a boltban, és ezért mindenképp megéri becsatlakozni a Kis Könyves Éjbe. Ezáltal lesz nyilvánossága is a boltnak, hiszen tudomást szerezhet a közönség a bolt profiljáról, az ott szerveződő programokról is. Amikor mi elkezdtük ezt a programot szervezni, rengeteg olyan bolttal kerültem kapcsolatba, amelynek előtte a létezéséről sem tudtam. Ezelőtt azt hittem, tudom, hogy milyen könyvesboltok vannak Budapesten, de a szervezés során rájöttem, hogy nem ismertem mindegyiket.
Az Önök rendezvénye egybe esik a XXI. Nemzetközi Könyvfesztivállal. Milyen viszonyban van egymással a két rendezvény? Tekinthető ellenszerveződésnek is a Kis Könyves Éj?
Volt egy olyan gondolat bennünk, hogy ha már létezik a könyvfesztivál, akkor azt hozzuk ki a városba, terjesszük el az országban, hogy az ne csak a Millenárisra korlátozódjon. Nem ellenpólusnak szántuk. Voltak próbálkozások az együttműködésre is, hiszen arra gondoltunk, hogy ha van egy ilyen könyves rendezvény, abban miért ne lehetne szerepe a könyvesboltoknak. Egyelőre a könyvfesztivál szervezői nem szerették volna, hogy a fesztivál ne csak a Millenárisra korlátozódjon. Remélem, ez változni fog egyszer.
Az Önök könyvesboltja milyen programokkal vesz részt a Kis Könyves Éjben?
A Két Egér Könyvesboltban lesz egy késő délutáni gyerekprogram: a tavalyi sikerekre való tekintettel könyvújrahasznosítási programot szervezünk, amelynek az a lényege, hogy a könyvekből ?valami mást? készítünk. A foglalkozás után Lázár Ervin új kiadású könyveinek illusztrációjából nyílik kiállítás. A megnyitón a Csimota Kiadó új papírszínházát, A Hétfejű Tündért is megláthatjuk működés közben. Este fél 10-kor Parick Ness, Angliában élő amerikai származású íróval beszélget Szabó T. Anna és Gimesi Dóra. Ő jelenleg a ?fiatal felnőtteknek? szóló irodalom egyik legnevesebb képviselője a világon. Az idei könyvfesztiválra két könyve is megjelenik a szerzőnek: A daruasszony és a Soha nincs vége című könyveit népszerűsíti hazánkban, remélhetőleg fel is fog olvasni az író a könyvesboltunkban.
A részletes program ezen a linken érhető el.