(MTI) - Abonyban a nyelvújító Kazinczy Ferenc öccsének egykori lakhelyét, az 1786-ben épített kúriát lehet megtekinteni a Kulturális örökség napjain, míg Dabason a XVIII. században késő barokk stílusban emelt Kossuth-ház nyitja meg kapuit (ebben az épületben halt meg Kossuth Lajos édesapja 1939-ben). Az érdeklődőket előzetes bejelentkezés alapján szombaton 10 és 20 óra között várják.
Gödön a második világháború után teljesen lepusztult, majd 1999-től helyreállított Nemeskéri-Kiss-kúria kínál kellemes perceket a szép épületek szerelmeseinek, de aki inkább túrázni szeret, annak is érdemes kilátogatnia a Dunakanyar kapujának számító kisvárosba. A nevezetes napok alkalmából rendezett különleges séta szeptember 19-én délután 2-kor indul a helyi művelődési háztól és a 100 évvel ezelőtt virágkorukat élt helyszíneket érint (például a volt kosaras fürdőt, Arany László házát, a gödi állomást és a Nemeskéri-kúriát).
Péteriben az 1830-ban elkészült, az evangélikus gyülekezetnek otthont adó, a klasszicista építészet egyik csodaszép példájának számító monumentális templom látnivalót és zenei csemegét is kínál. A 20-i istentiszteleten a most 30. születésnapját ünneplő Vox Femina Nőikar közreműködik. A kórus Európa számos országában bemutatkozott már, de a péteri evangélikus templombeli koncert az épület kiváló akusztikájának köszönhetően különleges zenei csemegének ígérkezik.
Tárnokon a szeptember 19. és 26. között sorra kerülő szüreti hétbe illeszkednek be a Kulturális örökség napjai. A színes és könnyed programok között egyebek mellett lovas kocsikázás, közművelődési és szakmai találkozó, pincék éjszakája és pódiumműsor is szerepel.
Dobogókőn a helyi kultikus emlékeket járhatják végig a látogatók. A túrázók a Föld "szívcsakrájától" kényelmes turistaúton haladva érkeznek meg Pilisszentkeresztre, majd onnan a cisztercita kolostor romjaihoz.
Dunakeszin a kulturális örökség napjainak tiszteletére egy késő római kikötőerődben létesített kiállítás nyílik szeptember 19-én 11 órakor.
Komárom-Esztergom megyében a kétszáz éves komáromi erődrendszer emlékeiből rendeznek időszaki kiállítást a komáromi Klapka György Múzeumban, valamint megnyitják a raktárban lévő felvidéki néprajzi gyűjteményt, ahol az anyag gyűjtője és kezelője kalauzolja a látogatókat. Szombaton és vasárnap óránként tart vezetést a felvidéki néprajzi gyűjtemény keletkezéséről Horsa Istvánné, önkéntes néprajzi gyűjtő, az anyag kezelője.