Újabb skanzen-kiállítás nyílt New Yorkban

Zene

 

Az új tárlat az elmúlt két hétben végzett kutatás alapján a Pennsylvania állambeli Vintondale-ben élt amerikás magyarok néprajzi vonatkozásait mutatja be. A mai elvárásokhoz alkalmazkodva a szentendrei skanzen kutatói szinte azonnal a közönség elé tárták eredményeiket. A kiállítás megnyitásának különös hangsúlyt adott, hogy egy állampolgári eskütételi ceremónia része lehetett, így a másod- harmadgenerációs magyarok személyesen is találkozhattak elődeik életének hiteles emlékeivel.
   

A kiállítást megelőző kéthetes néprajzi gyűjtőmunkában három intézmény, a skanzen, a New York-i Magyar Kulturális Intézet, valamint az Akadémia Néprajztudományi Intézetének négy kutatója, Cseri Miklós főigazgató és Kemecsi Lajos tudományos igazgató, Fülemile Ágnes igazgató és Balogh Balázs főigazgató-helyettes vettek részt, akik a kiállítással a pennsylvaniai magyarság épített, tárgyi és szellemi örökségének felkutatását célzó vizsgálat első ütemét zárták le.
   
A kutatók a gyűjtőút során népi építészeti felméréseket, fotódokumentációt, hangzóanyagokat és fényképfelvételeket készítettek az egykor magyar többségű bányásztelepülésen. Többek között felmérték Bagu Balázs egykori vintondale-i ?burdosház?-, azaz ?boardinghaus?-tulajdonos (legényemberek, illetve család nélkül dolgozó nős férfiak átmeneti szállása) emeletes épületét. Muzeológiai és néprajzi szempontból is kiemelkedő kutatói eredmény, hogy a ház alsó szintjén elhelyezkedő bolt eredeti, 1921-es berendezését dokumentálták és megvásárolták, ami nagyságát és minőségét tekintve is példátlan a hazai muzeológiában.
   
A vintondale-i kutatás résztvevői településkutatást, család- és egyháztörténeti vizsgálódásokat végeztek, valamint az anyakönyvek lemásolásán túl rögzítették a település magyarságának hagyományos temetői emlékeit is; az összegyűjtött anyag a skanzen és az MTA intézetének adattáraiban lesznek elérhetők.
   
Az NKA Ithaka programja segítségével a gyűjtőút eredményeként a muzeológusok mintegy 400 tárgyat tudtak megvásárolni és hazaszállíttatni. Az együttműködési megállapodás értelmében a Szabadtéri Néprajzi Múzeum tudományos és fejlesztési tervei között szerepel, hogy a közeljövőben Szentendrén felépítenek egy újabb kiállítási épületet, mely emléket állít a 19-20. század fordulóján Amerikába ?kitántorgott? egykori honfitársaknak.