Forradalmi nyomdagép költözik a Petőfi Irodalmi Múzeumba

Kultpol

A különleges sajtógép a Landerer-Heckenast-nyomdában működött, és 1848-ban a 12 ponttal együtt ezen a gépen is nyomtathatták a forradalmárok a Nemzeti dalt. A nyomdába a hagyomány szerint Petőfi elfelejtette elvinni a vers kéziratát, így emlékezetből diktálta le annak érdekében, hogy a nyomdászok az ólomkockákba vésett betűkből összeállítsák. A nyomtatott versből több ezret osztottak szét 1848. március 15-én.

A díszes berendezést, amely eredetileg a philadelphiai George Clynn találmánya volt, Landerer Londonból szerezte be. Az akkoriban Európában igen ritka nyomdagépet amerikai sas díszítette, ezért "sasos sajtónak" is nevezték a gépet, amelyen a nyomtatandó üres lapot a gép homlokzatán lévő emeltyű segítségével préselték hozzá a festett ólomkockákhoz.

A PIM programja keretében az érdeklődők a Nemzeti dal immár modern technikával készült nyomatából készíthetik el a forradalmi alkotás korhű mását a Columbian típusú géppel. A költőről elnevezett, 1957-ben alapított múzeum a forradalom évfordulója kapcsán számos egyéb programot is szervez: 14-én A helység kalapácsa című hősköltemény hallható, a nemzeti ünnepen pedig megkoszorúzzák Petőfi szobrát, amely a Károlyi-kertben található.

Az intézmény március 8. és 14. között, délelőttönként iskolások számára korabeli helyszínt varázsol az ünnepléshez. A Pilvax kávéházat eredeti leírások alapján korabeli metszetekkel és kávéházi hangulatot árasztó tárgyakkal idézik meg. A korhű teremben jelmezek és kellékek segítségével adják elő a gyerekek 1848. március 15-e eseményeit, a történetet Kerényi Ferenc irodalomtörténész, Petőfi-kutató írta meg.

(Múlt-kor/MTI)