Főszerepben: a mai mesék

Egyéb

?A Mai Mesék című konferencia résztvevői, főként gyerekekkel és színházzal foglalkozó szakemberek, a téma- és történetválasztás nehézségeivel, annak elméleti és gyakorlati módszereivel szembesülhetnek. Szeretnénk, ha a résztvevők felismerhetnék a tabuk, az elhallgatások, a hazugságok visszahúzó erejét, és példák során fedezhetnék fel a bonyolult, összetett problémák vizsgálatának lehetőségeit különböző korosztályokkal? ? áll a szervezők közleményében.

A Kerekasztal Színházi Nevelési Központ április 30-án mutatja be Edward Bond A széttört tál című drámáját a 10-13 éves korosztálynak. Ez a történet (amely a darab magyarországi ősbemutatója), ahogy a legtöbb hagyományos mese (gondoljunk csak például a Jancsi és Juliskára vagy bármely ógörög történetre), az életkörülmények romlásának családokra gyakorolt hatását vizsgálja. Az előadás rendezője Chris Cooper, Edward Bond alkotótársa, a legavatottabb Bond-rendező a világon. A konferencia témáját ez a bemutató és a közös munka inspirálta.

Szintén az első napon tekinthetik meg a Gyerekek című Edward Bond-darabot, amelyet az Örkény István Színház ifjúsági programjának (IRAM) keretében működő Kaptár csoportjának előadásában láthatnak. A darab különlegessége, hogy felnőtt színészek és egy fiatalokból álló csoport játszanak együtt. A kötött szövegű részek mellett a csoportos jelentekhez a szerző mondatokat kínál, de nagy szabadságot hagy a fiataloknak szövegeik alakításában. Izgalmas kérdés, hogy milyen további eszközökkel lehet segíteni a játszók kreativitását. Az előadás a következő kérdésekre keresi a választ: Milyen lehetőségei vannak a gyerekeknek a felnőttek világában? Mi az ő felelősségük? Mit tehet az ember, ha az ürességgel kell szembenéznie? Hogyan lehet klasszikus történetekkel fiatalokat megszólítani? A két előadást követően beszélgetést rendeznek az alkotókkal, amelyen Edward Bond és Chris Cooper vesz részt.

A következő napon, május elsején Cziboly Ádám drámatanár, pszichológus, kutatásvezető előadását hallgathatják meg az érdeklődők, aki egy kutatás tapasztalatait osztja meg a közönséggel. A programról így írnak részletesebben: ?A színházi nevelési programok száma az utóbbi években radikálisan növekszik Magyarországon. A kutatás eredményeképpen megszületett Színházi nevelési programok kézikönyve összesen 119 szervezet 172 programját tartalmazza. Az előadásban igyekszem erről összképet adni, és a fontosabb kérdéseket, dilemmákat is bemutatni?.

Ugyanezen a napon ad elő Kádár Annamária mesepszichológus is, akinek előadása a Szükséges szörnyűségek ? A mese hatalmáról címet viseli. Prezentációjának alaptézise az, hogy ?a mesékben a személyiségfejlődés különböző állomásai jelennek meg: a próbatételek valójában életpróbákról, életfeladatokról szólnak. Szimbolikus formában fellelhetők bennük a lelkünkben felmerülő konfliktusok is: az életkori krízisek, a szülőkről való leválás, a párválasztás próbatételei, a férfi-nő kapcsolat megpróbáltatásai, a döntések, az értékrend, ami mentén választunk, és az a mód, ahogy a kihívásokra válaszolunk?.

A konferencia részletes programját itt találják: http://www.kerekasztalszinhaz.hu.