(MTI) - A főszerkesztői tisztségre a közeljövőben várhatóan újabb pályázatot hirdetnek. Kókai Péter eddigi főszerkesztő négyéves megbízatása tavaly októberben ugyanis lejárt, az azóta kiírt pályázati felhívásra pedig nem akadt jelentkező.
A lap életében az elmúlt években több fontos esemény, változás történt. 2004 júniusában a vajdasági tartományi parlament átruházta az addigra megválasztott, országos kisebbségi önkormányzatként működő nemzeti tanácsokra hét kisebbségi lap alapítói jogait, köztük a Magyar Szóét és a Hét Nap című hetilapét, amelyek így a Magyar Nemzeti Tanácsra szálltak. E sajtótermékek közül a Magyar Szó messze a legjelentősebb: Szerbiában az egyetlen kisebbségi napilap, a többi nemzetiségnek általában hetilapja, vagy még ritkábban megjelenő kiadványa van.
A tartományi parlament anyagilag továbbra is támogatja az átadott lapokat. A Magyar Szónál ez a kiadások 10-20 százalékát fedezi éves szinten, a Hét Napnál ennél jelentősebb ez az arány, 50 százalék. A napilap a délvidéki magyarság zsugorodásával párhuzamosan (a 2002-es népszámlálás szerint 300 ezernél valamivel kevesebben voltak, szociológusok szerint ma 275 ezren lehetnek) a példányszám konok csökkenésével küszködik csaknem két évtizede. A példányszámcsökkenésben bizonyára más tényezők is szerepet játszottak, a jövedelmi viszonyok romlása, az internet megjelenése.
Már történtek próbálkozások az újság vonzóbbá tételére. Terjedelme 16 oldalról húszra nőtt, és színes oldalakkal gyarapodott. Korábban szintén hetente hatszor jelent meg, mint most, de hétfőn nem került utcára. Mivel Újvidék már hosszabb ideje nem a vajdasági magyarság kiemelkedő kulturális-szellemi központja, a lapnál is váltottak. A "háromlábú szék" koncepcióját követő Kókai - bár nem mindenki értett vele egyet - ott próbált friss szellemi-szakmai műhelyeket nyitni, ahol lehetett: a vajdasági magyarság két másik fontos központjában, Szabadkán és Zentán. A három központ a lapnál egyformán fontos, bár a szabadkai "egyenlőbbnek" tűnik: az újság legfontosabb oldalait itt szerkesztik.
A vállalatnál nem kongatnak vészharangot, de keresik a kitörési lehetőséget: a pénzügyi vezetés ezt egy jelentős nyomdaipari befektetésben látja. Integrációs folyamat is zajlik eközben: az egykori újvidéki Fórum kiadóból kivált Képes Ifjúságot visszaintegrálták a Magyar Szóba, így a lap mellékleteként lényegesen több fiatalhoz jut el.