Francia kerámiák az Iparművészetiben

Egyéb

Alexandre Bigot (1862-1927) elmélyült természettudományi, kémiai és fizikai tanulmányait követően a távol-keleti, valamint a modern kortárs kerámiaművészet iránti lelkesedéssel alapította meg Merben műhelyét, 1894-ben. Gyára magas hőfokon tömörre égetett kőcswerép árut készített. Ez a kerámia a modern vasbeton szerkezetű épületek homlokzatának burkolására, épületplasztikai díszítésére volt a legalkalmasabb, de edények is voltak termékei között. A Bigot-gyár 150 munkást foglalkoztatott fénykorában.

 

A Grand Prix-vel díjazott, Jules Lavirotte tervei alapján felállított építészeti mintakollekciót az Iparművészeti Múzeum vásárolta meg. A monumentális, csaknem tizenhárom tonnás szállítmány 1900 decemberében indult útnak Párizsból Budapestre. A darabok a múzeum pincéjébe kerültek, majd csak az 1980-as években indult pinceszigetelési munkálatokat megelőzően kerültek újra elő.

 

Az Iparművészeti Múzeum az 1900-as párizsi világkiállításon kiemelkedő műtárgy-együttest vásárolt, főként francia alkotásokat, melyeket Radsics Jenő főigazgató válogatott ki. A megvásárolt tárgyak között a legdrágább A. Bigot és J. Lavirotte pavilonja volt. Az anyagelemek önköltsége 20 ezer frankra rúgott, amit végül 5000 frankra sikerült lealkudni. A vásárlás lebonyolításában nagy szerepet játszott a múzeum franciaországi képviselője, Louis Delamarre-Didot. Bigot kerámiaelemeiből Lavirotte építész konstruált a világkiállításon tetszetős építményt, melynek összsúlya 12.680 kilogramm volt. A pavilon elszállítása komoly szervezést igényelt. A bontásra 1900 novemberében fejezték be: december 13-án indították útjára vasúton a becsomagolt termékeket. Radsics Jenő 1901. január 15-én keltezett levelében értesítette a Bigot-céget, hogy kerámiái sértetlen állapotban megérkeztek.

 

Igen gazdag művészeti termékválasztékát a gyár 1902-ben, második kiadásban megjelent termékkatalógusa ismertette. A homlokzatok burkolására alkalmas fagyálló mázatlan és mázas téglától kezdve tetőcserepet, változatos kúpcserepeket, különféle tagozatokon alkalmazható épületplasztikák sokaságát kínálta.