Francia és magyar művészek

Egyéb

Mi ez az épület, ahol vagyunk?

A budapesti Francia Intézet a Francia Intézetek világhálózatának részét képezi, fenntartója a francia külügyminisztérium. Fő utcai épülete 1992-ben épült, építészetileg mind a mai napig rettentő modernnek számít, elhelyezkedéséből fakadóan pedig csodálatos helyen, a budai Duna parton, a Parlamenttel átellenben fekszik. Az épület a francia állam tulajdona, státusza szerint hasonló elbírálású, mint a követség épülete.

 

Mik a működésük fő szempontjai?

A francia nyelv előtérbe helyezése és oktatása rendkívül fontos. Kulturális területen kiterjedt együttműködésben vagyunk a hasonló magyar intézményekkel. Fő feladatunknak tekintjük a francia művészet bemutatását, megismertetését és népszerűsítését Magyarországon. Meghívunk francia művészeket, például filmrendezőket, képzőművészeket, és éppen most zajlik a Budapesti Tavaszi Fesztivál, amelynek keretében több eseményhez is kapcsolódunk: tudományos és egyetemi együttműködések keretében különböző vitaesteket szervezünk, valamint francia ösztöndíjakat adunk.

Büszkeségünk a háromemeletes, gyönyörű könyvtárunk, ami szintén a francia kultúrát hivatott bemutatni. Ez nem csak könyv- és médiatár, hanem egy kulturális tér, amelyben programokat is szervezünk. A kétszáz férőhelyes színházteremben nemcsak konferenciákat tartunk, hanem különböző művészeti előadásokat és filmvetítéseket is, amelyeknél minden esetben igyekszünk magyar fordítást is biztosítani a látogatóknak.

Az Intézet a gasztronómia és a sport területén is jelen van, hisz felfogásunk szerint a kultúra nemcsak a művészeteket foglalja magába, hanem a társadalom egészét érintő eseményeket, kérdéseket is.

 

Honnan értesülhetnek az érdeklődők a különféle programokról?

Igyekszünk a lehető legszélesebb körrel megismertetni az Intézet tevékenységét. Kéthavonta programfüzetet adunk ki, melyben magyar nyelven is részletezzük a programjainkat. Januárban megújult honlapunkon bő információt lehet találni és természetesen aktívak vagyunk a különböző közösségi portálokon is. Nagyon fontos a kommunikáció tekintetében, hogy kiemelt magyar intézményekkel dolgozunk együtt, akik szintén hirdetik a közös rendezvényeinket. Igyekszünk megvalósítani, hogy a látogatói kör egyre szélesebb legyen, sokat kommunikálunk a fiatalok felé. Természetesen a különféle eseményeink más-más réteget vonzanak, egy konferencia és egy művészeti program látogatói nem feltétlenül ugyanazok.

 

A galériában milyen témákban, mennyi ideig tartanak a kiállításaik?

Általában egy vagy két hónapig, ez évi 6-7 kiállítást jelent. A képzőművészeti kiállításoknál is az a célunk, hogy a magyar partnerekkel együtt dolgozzunk, például a Várfok Galériával nagyon szorosan együttműködünk. Teljesen önálló koncepció alapján megrendezett, nagyon magas színtű kiállításaink vannak, ahol maga a művészet van a középpontban.

Emellett dokumentarista jellegű kiállításokat is rendezünk. Közelmúltbeli kiállításunk kapcsolódott a Frankofon filmnapokhoz, mintegy annak kísérőrendezvényeként, a májusban rendezendő pedig kapcsolódik majd a holokauszt témakörben lezajló konferenciasorozatunkhoz.

 

Ki választja ki a bemutatásra kerülő művészeket?

Jelenleg ez ? a párizsi Francia Intézet szakértőinek tanácsát figyelembe véve - az Intézet igazgatóságának a feladata. A jövőben azokat a partnereinket is bevonnánk a döntéshozatalba, akikkel nagyon szorosan együttműködünk, s akkor már egy bizottsági döntés születne. Célunk, hogy egész évre vonatkozóan témákat jelöljünk ki, melyeknek köszönhetően az érdeklődő jobban eligazodik és előre tud tervezni.

 

Kik kapnak képzőművészként lehetőséget Önöknél?

A kiállításoknál is, - mint minden más általunk szervezett eseménynél ? az a fő cél, hogy erősítsük a magyar-francia kapcsolatokat, akár kulturális, akár más területen. A kiállítás nem csak egy önmagáért való esemény, ez dialógussá, fórummá, szakmai találkozóvá is alakulhat. Ezért a kiállítóhelyünket nem úgy kell elképzelni mint egy klasszikus galériát, sokkal inkább a művészek, és a művészet iránt érdeklődők találkozóhelyét. Ahhoz, hogy ez sikeresen megvalósulhasson, fontos, hogy magyar partnerek is részt vegyenek a szervezésben, ezért folyamatosan azon dolgozunk, hogy jó kapcsolatot ápoljunk a magyar partnerekkel. Természetesen francia művészeket is gyakran mutatunk be: fontos számunkra, hogy a francia alkotókat bevonjuk különböző együttműködésekbe, és erre Magyarországon is kiváló lehetőségek vannak. Eljönnek ide, megismerkednek az itteni áramlatokkal és irányzatokkal, főleg magyar művészekkel, partnerintézményekkel. Célunk a bemutatásra kerülő francia művészekkel kapcsolatban, hogy a jövőben hosszabb időre is itt tudjanak maradni, műhelymunkákban vehessenek részt. Kapcsolati tőkét teremtve a későbbiekben sokkal ismertebbé válhatnak Magyarországon, és ebben a folyamatban mi biztosítjuk számukra az első megjelenési lehetőségét.

Ahogy mindig, a Francia Intézet most is nagy hangsúlyt fektet a magyar művészek támogatására. (Erre konkrét példa, hogy az 1947 és 1958 között itt dolgozó Guy Turbet-Delof intézetigazgató annyira fontosnak tartotta Rozsda Endre munkáinak a megmentését, hogy személyesen juttatta ki az országból a művész tablóit). A kiállító magyar művészek kiállításonként adományozott alkotásaiból már létrejött az Intézetnek egy saját gyűjteménye, amely jól tükrözi a magyar kortárs képzőművészet gazdagságát.

Előfordul, hogy a kiállítások kommunikálnak egymással, hisz a magyar és francia művészek munkái gyakran párba állíthatók. Sőt, arra is volt példa a közelmúltban, hogy egy Franciaországban élő magyar művész, - nevezetesen Bér János, - párhuzamosan állítson ki a Francia Intézetben és a Kiscelli Múzeumban. A témaválasztásnál általában rugalmasak vagyunk, igyekszünk az aktuális történésekhez kapcsolódni. Ez lehet francia, magyar-francia vonatkozású, vagy tisztán magyar esemény.

 

Mikor látogathatók a kiállítások?

A kiállítások az Intézet nyitvatartási idejében ingyenesen látogathatók. Itt fontos megjegyeznünk, hogy programjaink, rendezvényeink szinte minden esetben ingyenesek.

Tölgyesi Tibor

Fotó: Francia Intézet