Francis Bacon állatok ihlette festményeiből nyílik kiállítás a hétvégén Londonban.

Az ír származású Bacon a 20. század egyik legismertebb művésze. A londoni Királyi Művészeti Akadémián megrendezett kiállítás célja, hogy Baconnek azokat a képeit mutassa be, amelyeket az állatvilág megfigyelése ihletett.

„Alapvetően úgy vélte, hogy a
civilizáció vékony máza alatt végső soron mindannyian az állatvilághoz
tartozunk” – magyarázta az intézmény kiállításainak igazgatója, Andrea
Tarsia.    

Az 1992-ben, 82 évesen elhunyt Bacon, aki egy lótenyésztő fia volt, többször járt Dél-Afrikában. „A kiállítás feltárja, hogy Bacont mennyire megbabonázta az állatok mozgása: dél-afrikai utazásai során vadon élő állatokat figyelt meg, műtermét vadon élő állatokról szóló könyvekkel töltötte meg, és gyakran hivatkozott Eadweard Muybridge mozgásban lévő embereket és állatokat ábrázoló 19. századi fotóira. Legyen szó csimpánzokról, bikákról, kutyákról vagy ragadozómadarakról, Bacon úgy érezte, hogy az állatok ösztönös viselkedését figyelve közelebb kerülhet az emberiség valódi természetének megértéséhez” – fogalmazott az intézmény a honlapján.    

Tarsia példaként említette, hogy
Bacon jól ismert, hátrahajtott fejjel, kitátott szájjal sikító figuráit egy
csimpánzról készült fotó ihlette.

A kiállítás Bacon ötvenéves pályafutását öleli fel, bemutatja korai vásznait és utolsó munkáit, valamint egy bikaviadalról készült festményeit, amelyek első ízben láthatók együtt.    

A Francis Bacon: Man and Beast című kiállítás január 29. és április 17. között tekinthető meg.

Nyitókép: Anadolu Agency via AFP/Ray Tang