Fülig Jimmy a Városmajorban

Egyéb

Bán Teodóra, a Budapesti Nyári Fesztivál ügyvezető igazgatója elmondta: igyekeztek szórakoztató előadásokat válogatni, és ebbe a sorba tartozik a Piszkos Fred is. ?A darab innen indulhat tovább, akár egy országos turnéra is? ? mondta. Kifejtette: Rejtő ellenáll minden adaptációnak, a dialógok, a mindenki által ismert jó dumák nehezen alkalmazhatók más műfajokban, nehéz elérni, hogy egy egésszé álljanak össze. Szerinte Vajda Katalin, aki színpadra alkalmazta a könyvet, érdeme, hogy a hosszú előkészület után rapid módon összeállt az előadás.

Vajda Katalin szerint az előadás után derül ki, hogy fel tudott-e nőni Rejtőhöz. A műfajok közötti átalakítás mestere 30 évvel ezelőtt a Hyppolit, a lakájjal kóstolt bele ebbe a világba, szerinte a hasonló esetekben azt a műfajt kell igazán jól ismerni, melybe áthelyezünk egy-egy történetet. ?A jeleneteket, szituációkat nem lehet egyben átvenni, csak a szellemiséget. Szó szerint csupán néhány nagyon karakteres részlet helyezhető át.?

1940-ben jelent meg Rejtő Jenő legsikeresebb regénye: a Piszkos Fred, a kapitány. A főszereplőt csak a haszon érdekli, melynek érdekében mindenkit becsap. A rátarti főszereplő ellenlábasa, Fülig Jimmy, valamint a rejtélyes múltú St. Antonio főherceg: ők ketten pedig személyazonosságot cserélnek, amivel elindul a lavina. A regényt már több filmben feldolgozták az elmúlt évtizedekben, színpadra azonban kevesen alkalmazták.

Nem könnyű függetlenként darabot létrehozni, ráadásul nagyon kevés ilyen magas nézőszámmal büszkélkedő előadótér áll rendelkezésre Budapesten, mint a Városmajori Szabadtéri Színpad ? mondta el Sas Tamás rendező. ?Ez azonban elengedhetetlen feltétele annak, hogy a bevételek elérjék azt a szintet, mely rentábilissá teszi az előadást? ? tette hozzá.

A Szabad Tér Színház és a Fogi Budapesti Bulvárszínház közös produkciójában Piszkos Fredet Bezerédi Zoltán, fülig Jimmyt Miller Zoltán és Gesztesi Máté, a Herceget pedig György Rózsa Sándor és Gulyás Hermann Sándor játsszák felváltva. A kocsmatöltelékeket és a tánckart pedig az Appril Projekt tagjai teszik élővé.

(Fotók: Csákvári Zsigmond)