A galériák hétvégéje

Egyéb

A Kortárs Galériák Egyesülete által már ötödször meghirdetett rendezvény célja, hogy a friss vizualitás iránt érdeklődő, de a színtéren még idegenül mozgó nézőket is becsábítsa a kortárs galériákba, ahol figyelmes és kedves kalauzok várják őket. A mai képző- és fotóművészettel ismerkedőket önkéntesek által vezetett csoportos túrák segítik ? közölték az MTI-vel szeptember 3-án a szervezők. Mint hangsúlyozták, a fővárosi önkormányzat által is támogatott GWB a budapesti galériás élet sokszínű világát vonultatja fel, a helyi kedvencektől a nemzetközi legendákig, a régió feltörekvő művészeitől a fiatal magyar tehetségekig.

 

A középgeneráció legnevesebb festője, Szűcs Attila legfrissebb grafikáin keresztül enged betekintést misztikus világába. Eperjesi Ágnes egy régi, Buenos Aires-i könyvelő mintakönyvét dekorálta ki, hogy naponta egyet-egyet lapozzon benne, lelassítva az időt. A computer art nemzetközi úttörője, Waliczky Tamás képzeletbeli fényképező- és filmfelvevő-gépeket mutat be, a valóságot átíró új kamerákat teremtve. Szirtes János viszont a múltba réved: a szentendrei Vajda Lajos Stúdió egykori oszlopos tagjának performanszai printeken és videókon elevenednek meg. A középnemzedék neves festője, Nemes Csaba hidegháborús talált felvételeket állít párba, megdöbbentő különbségeket és hasonlóságokat keresve a vasfüggöny két oldalán. A legfiatalabb nemzedéket képviselő Ezer Ákos színgazdag tablóin a hétvégi telekre kiszabadult groteszk figurák botladoznak, míg Koós Gábor folytatja kísérleteit a monumentálisra növesztett fametszetek fekete-fehér birodalmában.

 

Csabai Renátó hírességek fotóit dolgozza át, míg Verebics Ágnes saját arcából készít maszkokat, a Dániában élő Dora Kontha fotós pedig a 35 mm-es filmtekerccsel kísérletezik, nem várt mintákat és színeket hívva elő a nyersanyagból. A gazdag nemzetközi merítésben helyet kapott egy igazi párizsi klasszikus, Francoise Gilot (Picasso kései szerelme), Petra Feriancova, ?az emlékezés finom szavú szlovák művésznője?, valamint az extrém milánói művészkollektíva, a BB5000 különös futurista üvegobjektjeivel. A csoportos tárlatokon megjelenik a régió geometrikus absztrakcióból kibontakozó festészete (Vladimir Houdektől Genti Koriniig), a társadalom peremére szorított csoportok (Szász Lilla vezetésével) és a kortárs miszticizmus nem várt produktumai, többek között Pauline Curnier Jardin ? közölték a szervezők.

 

A résztvevő galériák a szervezők szándékai szerint most is a főváros legjobbjai közül kerülnek ki: Art+Text Budapest, Chimera-Project Gallery, Deák Erika Galéria, Glassyard Gallery, Horizont Galéria, INDA Galéria, Knoll Galéria, MissionArt Galéria, Molnár Ani Galéria, TOBE Gallery, Várfok Galéria és VILTIN Galéria. Idén két non-profit galéria is színesíti a programot: az ISBN könyv+galéria és a Trafó Galéria. A kereskedelmi galériák kínálatához ezúttal is társul egy csoportos kiállítás, idén a Bartók Béla útra nyíló galériatérben, amelyet a Zipernowsky Tudományok és Művészetek Háza bocsátott a GWB rendelkezésére. A csoportos kiállításról ? megünnepelve a Gallery Weekend ötödik születésnapját ? egy külföldi vendégkurátor, a brazil Bruno Baptistelli képzőművész gondoskodik.

 

A rendezvény részletes programja ITT érhető el.

 

Forrás: MTI

Fotó: Gallery Weekend Budapest Facebook-oldala