Tóth István, Gárdony város polgármestere elmondta: rengeteget tettek a gárdonyi emlékházban és környékén azért, hogy az emlékévre megújuljon Gárdonyi Géza szülőháza. A mellett lévő kápolnát is felújították, szerkezete ugyanis nagyon megrongálódott. A felújítást követően a szoborátadás délelőttjén Spányi Antal megyéspüspök szentelte fel a kápolnát, majd elmondta: nyugalomra és békére van szüksége ahhoz a magyaroknak, hogy alkotni tudjanak.
A polgármester hozzátette: az ünnepség nem volna ilyen jeles, ha L. Simon László nem fáradozott volna azon az elmúlt évben, hogy a Gárdonyi- év Egerben és Gárdonyban is jelentős legyen.
A Gárdonyi-évvel olvasásnépszerűsítő program is indul, a tervek szerint a nyár végén-szeptember elején indul majd az egyéves projekt, mely a mai modern eszközöket, mint például a facebookat is bevonja. L. Simon László kifejtette: azért hasznosak és jelentősek a hasonló programok, mert Gárdonyi életművét az újabb és újabb generációkkal is meg kell ismertetni. ?A hasonló olvasmányélményeket minden fiatalnak fel kell mutatni azért, hogy normákat, példákat találjanak életük abban az időszakában, amikor igazodási pontokat keresnek maguknak.? Hozzátette: Gárdonyi Gézára ugyan sokan egykönyves íróként tekintenek, számos műfajban alkotott, kiváló más írásait is érdemes elolvasni. Azt is elmondta, hogy a Magyar Nemzeti Bankkal együttműködve a Gárdonyi-emlékévre ezer forintos érmét adnak ki.
Az olvasásnépszerűsítő kampány 120 milliós forrásból valósul meg, keretein belül író-olvasó találkozókat, ismeretterjesztő programokat, de még nyári táborokat is rendeznek az elkövetkezendő egy évben ? mondta el E. Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatója. Utóbbi is részt vesz ugyanis a lebonyolításban a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. és az oktatási intézményeket összefogó Klebelsberg Intézményfenntartó Központ mellett. A program célja, hogy a fiatalokból értő, felelősséget viselő olvasó váljon.
A szoboravatáson többen Gárdonyi-emlékérmet is kaptak az emlékév lebonyolításában nyújtott segítségükért. Részesült benne többek között a szobrot készítő Kligl Sándor szobrászművész, Keller Péter, az író dédunokája, E. Csorba Csilla és Krucsainé Herter Anikó, a szoborállítást is támogató Nemzeti Kulturális Alap főigazgatója.
Gárdonyi Gézáról unokája, Keller Péter mesélt. Elmondta, nem volt a parádék embere, néptanítói küldetésének kívánt megfelelni. Úgy dolgozott, mint a 21. század vállalatvezetői, hitelességének kulcsa ugyanis a vízió-misszió-célok hármasának ismerete volt.