Göcseji búcsú Zalaegerszegen

Egyéb

(MTI) A fesztiválnak igazi hagyományőrző hangulata lesz, amihez hozzátartozik, hogy a gyerekek kedvükre játszhatnak, szórakozhatnak, a felnőttek pedig "eszem-iszom, dínom-dánom" közepette érezhetik jól magukat ? mondta Kocsis Gyula, az Együtt Zalaegerszegért Egyesület (EZE) elnöke.
  
A szervezők több mint harminc programmal készülnek a rendezvényre. A város Magdolna-napi hagyománya, az Egerszeg Búcsú a reggeli dobszóval kezdődik, a színpadon hagyományőrző műsorok, néptáncosok és komédiások szórakoztatják a vendégeket, kinyitnak a vásári hangulathoz hozzátartozó kalácssütők, lacikonyhák, borstandok. A Pajtagalériában Szényi Zoltán festőművész és Farkas Ferenc szobrászművész alkotásaiból nyílik tárlat.
  
A rendezvényhez a maga adottságaival hozzájárul a skanzen tőszomszédságában található Magyar Olajipari Múzeum is ? közölte Tóth János igazgató. A múzeum hatalmas parkjában kalandtúrákat, bűnmegelőzési programokat tartanak, veterán autókat mutatnak be és az érdeklődők közelről megszemlélhetik a környezetbarát, biogázzal működő buszt.
  
Konczér Katalin, a Zala Megyei Közművelődési Intézmény vezetője arról számolt be, hogy a falumúzeum parasztportáján a búcsú napján rendezik meg cséphadarós rozscséplő és zsúpkötő versenyt. Öt kereszt ? átszámítva 110 kéve ? rozsszalmát szállítanak a falumúzeumba, amelyet a hagyományoknak megfelelően nagy- és kisbandák fognak csépelni. Ebben a kategóriában a kicsépelt gabona mennyisége dönti el, ki lesz a győztes, de ezzel nem ér véget a verseny. A bandák eztán állnak neki a zsúpkötésnek, amihez jó előre, hogy a versezőknek ne kelljen a magas háztetőkre felmászniuk, tetőimitációt (fellécezett sátortetőrészt) is készítettek. Így még a felső koszorút is el tudják készíteni, ugyanis a verseny nem a tetőfedésről, hanem a zsúpkötésről szól.
  
A zsúpot a falumúzeumnak adományozzák, ugyanis a skanzenben megtalálhatók azok az építmények, ahol a tetőfedéshez szükséges alapanyagot felhasználhatják.
  
Kocsis Gyula szerint a hagyományőrző rendezvény ugyanolyan közösségformáló lehet, mint hajdanán a falvakban a búcsú. A falumúzeum egy ideális göcseji falu, bár mint fogalmazott, vannak "hiányosságai", ugyanis hiányzik a paplak, a kocsma és az iskola. Ezért az "iskolaalapításhoz" kezdeti lépésként egy palatáblát és egy eredeti, múlt századi tolltartót ajándékozott a múzeum igazgatójának.
  
Kaján Imre megyei múzeumigazgató azt emelte ki, hogy egy település életében a búcsú mindig nagy szerepet játszott. Különleges ünnep volt, a családok sütöttek, főztek, vendégül látták a távoli rokonokat. Hozzáfűzte: fontos, hogy a XXI. században is megőrizzék ezt a hagyományt.