Állati tárlat egérkalauzzal

Egyéb

Művészettörténész egerek
 
A sorozat szerkesztői, három lelkes múzeumpedagógus, Entz Sarolta, Fekete-Horváth Erika, Jánosi-Halász Rita, megpróbálták a sokszor száraznak, vagy unalmasnak tűnő múzeumi ismereteket élvezhetővé tenni. A kötetben két egér társalog a művészetről, a műalkotásokról. Rengeteg kuriózumot, vagy éppen bonyolultnak tűnő művészeti titkot mesélnek el. Hiszen a művészet maga is sokszor igencsak bonyolult tud lenni - vallják a szerkesztők. A könyv legfontosabb üzenete: kérdezni szabad, és kérdezni kell. Persze az is fontos, hogy legyen valaki, aki a kérdésre tud válaszolni. A kötet célja a válaszadás, a képzőművészet megszerettetése, új dimenziókat nyitása, más módon megközelítve a festészetet, a modern és a régi stílusokat.
Az egérkalauzok múzeumról múzeumra, képről, képre, kiállításról kiállításra járnak, hogy megismertessék a gyerekekkel és persze a tudásra mindig szomjas felnőttel, hogy mit is érdemes nézni egy-egy kiállítóteremben. Ám a tárgyak és képek bemutatása mellett fontosnak tartják, hogy részletesen is meséljenek egyes szobrokról, a hozzájuk tartozó legendákról, a népek történetéről, vagy éppen magukról az alkotókról.
 
Egyedi szerkesztés, különleges képek

egerek2.jpg
illusztráció az Állatok a múzeumban c. könyvből
Az Állatok a Múzeumban című könyv egy sorozat első része. A nemrég megjelent kis könyvnek rengeteg érdekessége van, de kezdjük az elején. Az első könyvben a szerkesztők azt taglalják, hogy miképp jelennek meg az állatok a képzőművészetben. Így a könyv lapozgatása során könnyen eligazodhatunk, hogy melyik híres-neves képen találkozhatunk a különböző állatokkal lovaktól egészen a lepkékig.
Emellett érdemes megemlíteni, hogy ebben a könyvben kizárólag magyarországi múzeumokban látható "állati vonatkozású" képeket, szobrokat mutatnak be a kis "tárlatvezetők". Hasznos kiegészítés a könyv végén egy részletes jegyzék: a szerkesztők ebben összegyűjtötték a képek, szobrok pontos helyét, a múzeum címét, nyitvatartási idejét. Nem kell tehát elutaznunk a világ nagy múzeumaiba, hogy megtekintsük a híres festők műveit, hanem itt helyben, Magyarországon kiválaszthatjuk a megfelelő várost, s máris megtaláljuk a kívánt képet.
A könyv utolsó oldalai is tartogatnak meglepetést. A "csináld magad" elv alapján a szerkesztők egyszerű játékokat, feladatokat adnak a gyerekeknek, aminek segítségével még közelebb kerülhetnek a képzőművészethez.  
 
Tartalomhoz a forma
 
A tartalom mellett a képi világ is kimondottan jól szerkesztett, figyelemfelkeltő. A két kis egér, a Múzeumi Egér és unokatestvére szeretni való figurák, mindig a megfelelő pillanatban bukkannak fel a könyv lapjain: hol egy macskás kép elől menekülnek, hol bikát utánoznak, hol egy festett oroszlánt tartanak a nyakukban.
Kiadó: aula.info /www.keteger.hu
Társkiadók kiadványai
A Csimota Könyvkiadó pár évvel ezelőtt jelentette meg két rendhagyó művészeti könyvét:  az Állatok a tubusból és Formák a tubusból című kiadványaikat. Ezekben a könyvekben a XX. századi képzőművészeti alkotásokat ötvözik mai költők verseivel, akik a rímeket az adott képekhez írták. A különleges szerkesztésű könyvekhez Alföldi Róbert válogatta a képeket. (www.csimota.hu) Állatok tárlata című és a Zene és tánc című könyvei külföldön megjelent képeskönyvek fordításaiként jelentek meg a Móra Kiadónál. Ezeket szintén a kisiskolás korosztálynak ajánlják. A könyvek segítséget nyújtanak a rajzoktatásban, egy kicsit élővé varázsolva a festményeket.( www.mora.hu )