?Sok család választ másik országot ideiglenesen vagy örökre otthonául, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne tartaná fontosnak az anyanyelvét, annak irodalmát.? E szavakkal kezdődik a civil kezdeményezésként elindult gráci (Graz) gyermekkönyvgyűjtemény felhívása, s egyben magyarázatot is ad arra, miért jött létre. Ráadásul ez nem is az első civil kezdeményezés, mely a kint élő magyar gyerekek anyanyelvi kultúráját gazdagítja.
Családias közösségek
Stájerországban egy nagyközségnyi, mintegy háromezer magyar állampolgár él, Grazban és a környékén legalább kétszázötven magyar ajkú család lakik. ?A városban több egyesület is működik, egy-egy szeletét generációját felölelve a kint élő magyaroknak? - mondja Németh Eszter, a gráci gyermekkönyvgyűjtemény megálmodója. Azután csak sorolja: évek óta működik a Magyar Babaklub 0-3 éves korig, mondókázással, énekléssel, előadás-sorozattal a csecsemő és kisgyermekkort érintő kérdésekben. A nagyobbak eljárhatnak a magyar oviba, a szülők által tartott játékos foglalkozásokra - ahol természetesen a magyar nyelvre és kultúrára fektetik a hangsúlyt, vagy részt vehetnek Balogh Márta pedagógus differenciált fejlesztő foglalkozásain.
Könyvvel könnyebb
Németh Eszter elmondása szerint a magyar gyermekkönyvgyűjtemény története valamikor februárban kezdődött. ?Gyerekaltatás közben ránéztem a könyvespolcra, s rádöbbentem, néhány könyvből három példány is van, s akkor ugrott be, hogy ha minden ismerős család odaadná a pluszpéldányokat, azzal már lehetne kezdeni valamit! Hirtelen ötlettől vezérelve felhívtam Harányi Annát - aki szintén egy Graz közelében élő kisgyerekes anyuka, s aki korábban Magyarországon egy kiadónál dolgozott -, hogy lenne-e kedve segíteni. Volt. Így aztán szépen felépítettük, hogy mit is szeretnénk és hogyan. Azután jöttek sorra baráti felajánlások, már a honlap is készül, a családi programokat összefogó Magyarok Grazban Egyesület szeptembertől kedvezményes terembérléssel segít, s kezdenek gyűlni a könyvek is, lassan már 100 kötetnél tartunk. Ezek egyelőre Annáéknál a nappaliban vannak, de vannak tervek, ötletek a megoldásra.?
Határokat nem ismerve
Az ötletek egyike pedig nem más, mint a határokat nem ismerő internet, ahol - bár az önálló honlap, és a digitális adatbázis még csak épül - a facebookon a MAGYIK máris jelen van , s a tevékenysége nyomon követhető. Van már saját, Pásztohy Panka illusztrátor által tervezett emblémája is, melynek magában a könyvgyűjtemény létrehozásában is szerepe van, mint az a felhívásban olvasható: ?Szinte mindenki otthoni könyvtárában akad egy-két duplán meglévő kiadvány. Kérjük, ezeket - vagy a már nem használt, feleslegessé vált, jó állapotú ifjúsági irodalmat, kötelező olvasmányokat, gyerekkönyveket, lapozókat - ajánlják fel a gráci magyar gyerekek részére! Az adományozott könyvekért elismervényt adunk, logónkkal, a könyveket is ugyanezzel a logóval látjuk el. A könyvek a Gráci Magyar Gyermek és Ifjúsági Könyvgyűjteménybe kerülve, elérhetővé válnak minden Grazban és környékén élő gyerek számára.?