Családi könyvbatyu az SOS-gyermekfaluba

Egyéb

(MTI) - Az együttműködés célja megszerettetni az olvasást a fiatalokkal és segíteni azokon, akiknek a szülei nem tudnak könyvet adni útravalóul - fogalmazott Kiss János Tamás, a Nemzeti Tankönyvkiadó vezérigazgatója kedden, majd átadta az első "könyvbatyut" Jávorszky Ivánnak, az SOS Gyerekfalu ügyvezető igazgatójának. Elmondta azt is, hogy akik nem tudnak olvasni, később a többi tantárgyat, a többi között a földrajzot és a matematikát sem fogják megérteni. Tanulási problémákhoz, nehézségekhez vezet az, ha a diák az olvasást technikailag vagy az értés szintjén nem sajátítja el megfelelően.
    

Az Életút kezdő könyvbatyu, valamint a Családi könyvbatyu mellett az Ajándékozz könyvtárat és az Olvasó-társ elnevezésű programokkal is segítik az olvasás megszerettetését. Az utóbbiban egyetemisták, önkéntesek mennek el mesét olvasni olyan gyerekeknek, akiknek a szülei ezt nem teszik meg - tájékoztatott Gombos Péter, a Magyar Olvasástársaság alelnöke, hozzátéve: azt szeretnék, ha sok "könyvmoly" lenne az országban. A terveik között szerepel egy hajléktalanprogram elindítása is.
    
A legutóbbi PISA-felmérésből kiderült, hogy szövegértés terén Magyarország 65 ponttal áll Finnország mögött, a fiúk 40 ponttal gyengébben olvasnak, mint a velük egykorú lányok - részletezte Nagy Attila, a Magyar Olvasástársaság tiszteletbeli elnöke. A 15 éves korosztályban végzett felmérés azt mutatja, hogy a fiúk mindössze 15 és a lányok 20 százaléka olvas rendszeresen, legalább havonta egy könyvet. Ugyanakkor a fiúk 16, illetve a lányok 8 százaléka egyáltalán nem vesz a kezébe olvasnivalót. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a családnak nagy szerepe van az olvasási szokások kialakulásában.