Csillagászati bemutatók országszerte a Múzeumok éjszakáján

Egyéb

(MTI) - Mizser Attila, az MCSE főtitkára, a budapesti Polaris Csillagvizsgáló igazgatója elmondta, a szombati rendezvények egyben a Csillagászat nemzetközi évéhez is kapcsolódnak, hiszen 400 éve, hogy Galileo Galilei 1609-ben távcsövet alkalmazott asztronómiai megfigyelésekhez, amelyek igazolták Kopernikusz napközéppontú világképét.

 
Ismertetése szerint az MCSE számára azért különösen érdekes esemény a Múzeumok éjszakája, mert a Szent Iván-éjhez, vagyis az északi félteke legrövidebb éjszakához legközelebb eső szombaton tartják. A sötétség ilyenkor alig néhány óráig tart, majdnem este 11-ig fénylik a horizont alja, s hajnali 3-kor már világosodik.
 
Mizser Attila érdekességként említette meg, hogy az öt budapesti csillagászati bemutatóból három könyvtárban lesz, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) könyvtárában, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Egyetemi Könyvtárában, valamint az Országos Széchényi Könyvtárban. Emellett bemutatót tartanak az Aquincumban és a Közlekedési Múzeumban.
 
Mint Mizser Attila rámutatott, mindhárom könyvtárban csillagászati kiállítást rendeztek. "Az Egyetemi Könyvtárban Kopernikusz De Revolutionibus Orbium Coelestium (Az égi pályák körforgásáról) című, 1543-as kötete látható, ebből nincs sok Magyarországon. Van néhány Galileo Galileivel kapcsolatos érdekesség is" - magyarázta a csillagász.
 
Mizser Attila, aki a Műegyetemen tart előadást, szándékai szerint a  400. évfordulóhoz kapcsolódóan a "távcsöves forradalmat" szeretné feleleveníteni. "Viszek magammal egy olyan kis távcsövet, amely nagyjából megegyezik Galilei eredeti távcsövével. Hihetetlen, hogy milyen keveset mutat az égből, s hogy ebből a kevésből milyen sokat tudott kihozni Galilei" - hangsúlyozta az MCSE főtitkára.
  
Az asztronómus kitért az aquincumi rendezvényekre is, ahol immár harmadik alkalommal a Mithras-szentélynél tartanak távcsöves bemutatót. "Ez a legjobb helyszín az összes múzeum közül, valamennyire kívül van a városból, jó a körkilátás, s lényegesen kisebb fényszennyezés is, mint a város belső kerületeiben" - mondta. A korábbi évek gyakorlatától eltérően, az idén az űrkutatásnak és a Földet veszélyeztető kisbolygóknak szentelt előadásokat is tartanak a csillagászok Aquincumban.
 
Mizser Attila felhívta a figyelmet két másik évfordulós kiállításra is. Az egyik a közeljövőben nyílik a Magyar Fotográfusok házában, augusztus végétől pedig a Közlekedési Múzeumban lesz látható egy csillagászattörténeti kiállítás. "A Közlekedési Múzeumhoz csatolták az Országos Műszaki Múzeumot, amely igen jelentős távcsőgyűjteménnyel rendelkezik" - tette hozzá magyarázatként Mizser Attila.
 
Budapesten kívül távcsöves bemutatók lesznek Baján, Debrecenben, Dunaújvárosban, Esztergomban, Győrben, Jászberényben, Kaposvárott, Kecskeméten, Kiskőrösön, Kisnánán, Pécsett, Szarvason, Szegeden, Tatán és Tatabányán.