Csillagvadászat egész évben

Egyéb

A tudós és a kihagyott ziccer

Az ünnepi év alkalmából 400 oldalas évkönyvet jelentetett meg a Magyar Csillagászati Egyesület. "A Meteor című csillagászati évkönyvünkben a négy évszázaddal ezelőtt történtekre emlékezünk, amikor először közöljük magyar fordításban Galilei korszakalkotó művét, a Sidereus Nunciust, és összefoglalást adunk a távcső 'őstörténetéről' - mondta el Mizser Attila, az egyesület főtitkára. Az új típusú műszerrel az "új típusú" tudós is színre lépett: a korszak legjelentősebb, legnagyobb hatású csillagásza, Galileo Galilei, aki a rengeteg felfedezése mellett ziccereket is kihagyott. Igazából felfedezhette volna a Neptunuszt. Csak bő húsz éve, a nyolcvanas években, a tudós jegyzeteinek kutatása során derült ki, hogy 1612-ben, a Jupiter holdjainak vizsgálata közben észlelte a bolygót, lerajzolta, és le is jegyezte, hogy "valami nem stimmel" ott egy csillaggal, ami véletlenül képbe került. Utóbb sikerült rekonstruálni, hogy a Neptunusz és a Jupiter együttállása volt a pillanat, amit Galilei elkapott, de nem foglalkozott vele. Így aztán a Neptunusz hivatalos felfedezésére 200 évet várni kellett. Ez a történet idén azért érdekes, mert az egyik, idén is megfigyelhető csillagászati jelenség éppen a Jupiter és a Neptunusz újbóli együttállása, amely 15 évenként történik meg. 

 
Az évszázad napfogyatkozása
 
A 2009-es esztendőben is lesz ritka csillagászati látványosság, az évszázad leghosszabb, 6 és fél percig tartó teljes napfogyatkozása - a szomorú csak az, hogy hazánk területéről ebből semmit nem láthatunk, csak a távol-keletről lesz megfigyelhető.  "De éppen ezért fontos a nemzetközi év, mert az igazi szenzációt jelentő nagy látványosságok híján is a csillagászatra irányítja a figyelmet - mondja Mizser Attila. "Jóval több helyre is eljuthatnak programjaink, és jó dolgok tudnak megszületni, például több könyvtárban is látható lesz vándorkiállításunk, távcsőbemutatókat tarthatunk gyermekrendezvényeken, és bemutatjuk felfújható Naprendszerünket is".
 
Csillagvadászat a szobában is
 
"Igaz, még az év elején tartunk, és sok elképzelés még nem szökkent szárba - teszi hozzá -, de szép számmal akad, ami már elindult. Ilyen például az év eseményeit végigkövető honlapunk. Itt jelenségnaptárt is talál a látogató, híreket olvashat a csillagászat világából, illetve rátalálhat a programokra, eseményekre is, avagy kiadványokra. Ilyen például egy játékos oktatófüzet vagy a csillagászati évhez kapcsolódó országos diákvetélkedő több korcsportra hangolva, a kisebbek például rajzversenyben vehetnek részt.
 
Szintúgy a gyerekeket, a családokat célozza a karácsony előtt megjelent Csillagvadászat társasjáték. "Ebben egy űrhajóval kell végigjárni a Naprendszert, csillagokat lehet gyűjteni, melyek időnként segítenek, a kérdések és válaszok segítségével pedig a játékosok felfedezhetik, megismerhetik a Naprendszert és az univerzum titkait" - ismertette a Polaris-szakkör vezetője, Sárneczky Krisztián -, aki mellesleg kisbolygó felfedezőjeként is ismert. Mizser Attila még kiegészítette azzal, hogy a szakkör nyitott, és várják a csillagok világa iránt érdeklődő gyerekeket a MCSE Polaris csillagvizsgálójában, akárcsak az ország egész területén, például a Nemzeti Parkokkal, tájvédelmi körzetekkel közösen szervezett országos családi csillagnéző túrára május 16-17. éjszakáján. Kisebb létszámban, de jelentkezni lehet még a csillagászati táborokba is, avagy a téli észlelőhétvégére, mely január 30. és február 1. között lesz az ágasvári turistaházban.