Jön magától
Már nem kell keresni és hívni a produkciókat, jelentkeznek maguktól - mondja Varjasi László, a Magyar Cirkusz és Varieté ügyvezető igazgatója. A jelentkezők közül idén nyolcvan produkciót kellett elutasítani, így végül huszonnégy-huszonhat versenyszámban méretteti meg magát több mint nyolcvan cirkuszművész, tizenhat országból, Kínától Dél Amerikáig, Oroszországtól Olaszországig, sőt Kenyából is várnak egy csoportot. A szervezők alapvetően olyan műsorszámokat válogattak a mezőnybe, melyek a közönség és a szakma számára is élményt nyújtanak, amihez ma már nem elegendő a technikai bravúr - figyelmeztet Varjasi László. A zsonglőr mindhiába dobál egyszerre akár húsz labdát is - ami fizikai képtelenség -, ha azt nem egészítik ki a szükséges show-elemek. Bármi legyen az attrakció, el kell hitetni a közönséggel, hogy világszámot lát. Elég csak három labdával zsonglőrködni, ha a koreográfia, a zene, a kosztüm egységet alkot, ha a kiállások, a mozdulatok harmonizálnak a zenével, összhangban vannak a ritmussal. Ha a művész még egy kis humorral is fűszerezi az előadást - a produkció sikerre van ítélve.
Csók a porondnak
Erre egy jó példa - mondja az ügyvezető - a Dél Amerikából érkezett labdazsonglőr, Carlos 1996-ban bemutatott előadása. Olyan temperamentummal, dinamikával adta elő számát, hogy a közönség felállva tapsolt. Az már csak mellékes, hogy a produkció végén megcsókolta a manézst. Attrakciója olyan emlékezetes volt, hogy még 12 év múltán is felemlegetik - arról nem beszélve, hogy amikor 2004-ben Carlos ismét a budapesti cirkuszfesztivál fellépője volt, újra kimagaslóan szerepelt a mezőnyben. Bár közben felnőtt egy új generáció, ő képes volt megújulni, és versenyképes produkciót nyújtani nyolc év múltán is.
Lehengerlő kínaiak
A jövő héten kezdődő hetedik cirkuszfesztiválon nagy esélyesnek a kínai és orosz artisták produkciói ígérkeznek. Nagy várakozással tekintenek két kínai artista "hengerszámára" - az egyikük egy hengerre helyezett deszkán egyensúlyoz, a kezében egy deszkát tart, azon görgő, amin újabb deszka, és azon egyensúlyoz a társa. De ez csak a technikai leírás, az előadás kiegészül a mozgással, zenével. Szintén nagy esélyesnek tűnik egy orosz rúdegyensúlyozó szám, két artista a vállán tartja a hajlékony rudat, a harmadik azon mutatja be a gyakorlatokat - mondta Varjasi László. Az ügyvezető hozzátette: a fesztivál megszervezését egyfajta oktatási szándék is vezérelte, hogy a magyar artistanövendékek élőben kaphassanak ízelítőt a legnívósabb nemzetközi produkciókból, és nagy szívfájdalmunk, hogy bár a szigorú nemzetközi zsűritől eddig már több magyar produkció kapott ezüstérmet, az aranyérem még várat magára.
Öt nap fesztivál
A VII. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál január 24-én kezdődik. A program két külön versenyműsorból áll, melyet a világ legjobb szakembereiből alakult tíz tagú zsűri értékel majd. Csütörtöktől vasárnapig felváltva lesznek láthatók az A- és B-versenyprogramok (http://www.maciva.hu/hu/fesztival_index.html). Hétfőn a díjátadással egybekötött gálaelőadáson már csak a legjobbak vesznek részt.