David Attenborough: egyben az életmű

Egyéb

Attenborough, a modern természetfilmes
 

Sir David Attenborought valószínűleg nem kell bemutatni senkinek, azt viszont kevesebben tudhatják, hogy munkássága mitől is olyan jelentős. Nos, leginkább azért, mert rendkívül sokat tett a természetfilmes szemlélet megváltozásáért, sőt - bár ez elsőre eléggé hihetetlennek tűnik - közvetve neki köszönhetjük a ma uralkodó nézetet is, melynek terméke a sokszor képet váltó, dinamikus természetfilm.

 
A neves természettudós előtt a filmek ugyanis mindig egy adott helyen játszódtak, tulajdonképpen lineárisan vezettek le egy történetet, azt is bemutatva, hogy a stáb hogyan követi például egy állat útját. Attenborough ezzel szemben tematikus filmeket készített, melyekben ügyes vágásokkal egymás mellé helyezte a Föld különböző tájainak élővilágát. Kollégái kezdetben rendre helytelenítették ezt a módszert, de aztán nézők milliói igazolták az eljárás helyességét.
 
Szerencsére a mester még most, nyolcvanon felül is aktív: legutóbb tavaly rukkolt elő egy filmmel, amely a hidegvérűek, vagyis a hüllők és a kétéltűek világát térképezi fel. A Life in Cold Blood-ot a Magyar Televízió is bemutatta, Élet hidegvérrel címmel.
 
Az Élet gyűjtemény
 
Nemrég jelent meg  a Budapest Filmnél a David Attenborough: Az Élet gyűjtemény 1. című DVD-csomag, melynek sorszámozása arra enged következtetni, hogy a közeljövőben további kiadásokra is számíthatunk. A tizenkét lemezből álló gyűjtemény öt filmet tartalmaz, mely külön-külön már megjelent a kiadónál:
 

Elsüllyedt világok - A film dinoszauruszokat és más, több millió éve kihalt élőlényeket mutat be, tulajdonképpen a Föld régmúltját tárja a nézők elé. "A kövületeknek varázsereje van. Amikor kettétörsz egy szikladarabot, és egy ammonitát találsz benne, tudod, hogy talán 150 millió éve nem érte napfény, és a te szemed az első, mely megpillanthatja ezt a csodát" - mondja Attenborough a tőle megszokott lelkesedéssel, és talán nem is kell más ahhoz, hogy a mi érdeklődésünket is felkeltse a letűnt korok iránt.

 
A paradicsommadarak földjén - Attenborough 1996-os filmje volt az első, amely a pompázatos paradicsommadarak teljes családját bemutatta a nézőknek. Az Új-Guineában honos paradicsommadarak ugyanis rettentő félénkek, és ezért a mindentől távol eső, eldugott helyeket részesítik előnyben a fészekrakásnál - igen nehéz tehát a közelükbe férkőzni. Attenboroughnak azonban sikerült, így az ő jóvoltából a madarak páratlan udvarlási szokásainak is tanúi lehetünk.
 
Az emlősök élete - Az eredetileg tízrészes ismeretterjesztő sorozat az élővilág legváltozatosabb csoportját, az emlősöket veszi górcső alá. A monumentális vállalkozás közel négyezer fajt sorakoztat fel a legváltozatosabb élőhelyekről, a száraz sivatagoktól az örök jég birodalmáig.
 
A növények magánélete - Attenborough persze nemcsak az állatokra kíváncsi, ugyanúgy érdeklik bolygónk néma és mozdulatlan lakói. Ezzel a filmmel bebizonyítja, nem is alaptalanul, hisz a növényeknek ugyanúgy megvannak a maguk "problémái" (élelemszerzés, szaporodás stb.), mint a magasabb rendű életformáknak.       
 

A kék bolygó - Bár a Földnek mintegy 70 százalékát víz borítja, az óceánok és tengerek élővilágát még most is csak kevéssé ismerjük. Mai tudásunkhoz is nagyban hozzájárult azonban Attenborough filmje, melyet öt éven keresztül, olykor életveszélyes körülmények között forgatott a BBC stábjával. A film magában is megjelent már DVD-n, az önálló kiadás két, soha nem látott jelenetet és számos extrát tartalmaz.