Díjeső és közjátékok Kaposvárott

Egyéb

Assitej díj - életművek honoráriuma
 
Az előző, 2006-os biennálé alkalmával alapították az Assitej díjat. "Az elnökség azokat az életműveket igyekszik honorálni ezzel, melyek önmagukért beszélnek, melyeket mindannyian tisztelünk és sok-sok éve szeretünk sok magyar gyerekkel közösen. Olyan emberek munkáját igyekszünk elismerni ezzel, akik az egész életüket arra szánták, hogy boldoggá tegyék a gyerekeket, értéket közvetítsenek számukra" - bocsátotta előre Novák János, a Kolibri színház igazgatója, a fesztivál megálmodója,és egyik fő szervezője Idén Kemény Henrik, Litvai Nelli és Gryllus Vilmos részesültek az elismerésben.
 
Kemény vitéz
 

kaposvarass3.jpg
Kemény Henrik

Aligha akad ember, aki gyerekként, szülőként, nagyszülőként ne izgulta volna végig többször is, ahogyan a piros sipkás, piros ruhás Vitéz László, jellegzetes palacsintasütőjével elnáspángolja az ördögöt. Hetyke csalafintasággal legyőzi a halált, és nevetve szabadítja meg a nézőtéren ülőket félelmeiktől, szorongásaiktól. Az összetéveszthetetlen bábfigurát, immár hetvenhárom éve - tízéves kora óta - kelti életre vásári bábszínházában Kemény Henrik, aki "tv-sztárként" is remekelt, ő keltette életre a zsebtévé egyik fő szereplőjét, Hakapeszi Makit és a Bodrogi Gyula hangján megszólal egyfejű sárkányt, Süsüt is.

A díj átvételekor kedves bábját, Vitéz Lászlót magasra emelve csupán ennyit mondott: "Köszönöm, köszönöm, de ez nem engem illet, hanem ez az ő érdeme!"
 
Pinokkió a színpadon
 

kaposvarass4.jpg
Litvai Nelli

Litvai Nelli a hazai gyerekszínház ügyének jelentős személyisége. Az ő nevéhez fűződik Collodi Pinokkiójának színpadi változata, mely 1973-as bemutatójával az újszerű színházi törekvések egyik jelképe lett, és bizonyította: a gyermekszínház egyenrangúan fontosnak számít a felnőtteknek szóló előadásokkal. Mint a laudációban is elhangzott: Litvai Nelli későbbi színdarabjain és átdolgozásain is átragyog a gyerekvilág derűje és komolysága, az, amit csak olyan alkotó adhat a színháznak, aki otthon van a mesék birodalmában és átélten ismeri közönsége a gyermekek gondolkodását.

Litvai Nelli elmondta, számára plusz öröm, hogy Kaposváron vehette át ezt az életmű díjat, mert ott kezdte a pályáját.
 
Dallam a fülben
 

gryllus.jpg
Gryllus Vilmos

Gryllus Vilmos dalai látszólag egyszerű kis dallamok, könnyen megjegyezhetők, örömmel énekelhetők. Éppen ezért szívesen éneklik a gyerekek és úgy terjednek, akár a népdalok, szájról szájra. "Bemásznak a fülekbe, tanyát vernek a lélekben, ott tapadnak az emlékezetben,  arról beszélnek, hogy közel lehet hajolni a világhoz, intim viszonyba lehet kerülni a  dolgokkal, hogy örömmel, nyitottan, játékos elszántsággal, áradó életkedvvel kell birtokba venni a világot" - hangzott el méltatásként. Tény, hogy Gryllus Vilmos gyermekdalaiból a felnőttek is erőt meríthetnek, s mint a díjak átadása után Novák János kiegészítette: ezek a díjak érzékeltetik, hogy Magyarországon sok-sok olyan misszionárius él, aki hisz abban, hogy ha az életét erre áldozza, nem csak a jövőt alapozza meg, hanem a jelenben is boldogabbá teszi a gyerekeket.

 
 
Tükör a felnőtteknek
 

Az Assitej díjak átadásával egy időben  nyílt egy kis fotókiállítás, az Együd Árpád Művelődési Központban. A fotók azt a szemléletváltást mutatják be, ahogyan a gyermekeket láttuk és láttatjuk, mi felnőttek az elmúlt bő száz esztendő alatt. Nyomon követhető, miként változott az öltözet, a fotók beállítása és az, ahogyan a felnőttek a gyerekekre tekintenek. A gyerekek azonban a felnőtteket utánozva pózolnak a képeken és ezzel  tükröt tartanak a felnőttek  A fotótárlat célja így, hogy elgondolkodtasson: hogyan is tükröződik a gyerekekben az a világ, amit a felnőttek teremtenek meg.