Elismerés a gyerekzenének és -kultúrának

Egyéb

Értékes az Arany Zsiráf
 

A más néven Arany Zsiráf díjat több mint tíz esztendeje, évente itélik oda így február táján, s ez az esemény igen rangos helyet foglal el a magyar zenészek életében. Az év legjobb gyereklemeze díjat viszont csak öt éve tartják számon. Fontos elismerés ez, hiszen a gyerekeknek szóló lemezeket ma Magyarországon sehol máshol nem díjazzák. Az első díjazott Halász Judit volt, majd Szabó Gyula kapta meg a díjat a Nagy mesemondó című korongjáért.

 
Szalóki Ági szerint nagy megtiszteltetés a díj, a hírverése viszont kevés. Egy országos könyvesbolthálózat az idei Fonogram-díjasok alkotásait külön polcon fogja majd árulni, kiemelt helyen, ami talán növeli az ismertséget - meséli Ági -, ám a személyes visszajelzés még nagyobb ázsiót ad a díjnak. A koncertek élménye, ahol a kicsik lelkesen éneklik vele a dalokat, olyan dallamokat, amelyek számukra talán nehezek, de mégis nagyon fülbemászóak, ritmusosak, szövegük könnyen tanulhatóak.
 
Mosoly-rendtől a Kossuth-díjig

Halász Judit, a Kaláka, Gryllus Vilmos, vagy a Muzsikás együttes - gyerekkultúrában is jártas művészek, akik ha ritkán is, de elismerést kapnak az ilyesfajta közszolgálati, gyerekeket szórakoztató tevékenységükért.

Halász Judit a Mosoly-rend lovagja, majd 2002-ben megkapta a Móra Ferenc díjat - A magyar gyermekkultúráért, lemezéért szintén kapott Fonogram-díjat is.
 
A népszerű Kaláka együttesről Kányádi Sándor költő így nyilatkozott egyszer: "A Kaláka együttes elegáns, más muzsikusokkal össze nem téveszthető zenei tálcán nyújtja a verset a hallgatóknak. Nem ráerőszakolják a maguk szerzeményeit, hanem kimuzsikálják a Gutenberg óta könyvekbe száműzött, "szív-némaságra" született s ítélt versekből a maguk olvasata szerinti "eredeti dallamot". Gyerekeknek szóló lemezein több nemzedék nőtt már fel, s a nemrég 40 éves születésnapját ünneplő együttes megkapta a Prima Primissima és a Kossuth-díjat is.
 
A Muzsikás együttessel minden héten találkozhatnak a kicsik, hiszen a zenekar heti rendszerességgel tart táncházi foglalkozásokat. Azt viszont talán kevesen tudják róluk, hogy az együttes szintén Prima Primissima-díjas, megkapták a Kossuth-díjat, illetve a Muzsikásnak ítélték oda 2008-ban a világ egyik legrangosabb díját a Womexet, amely a legkiválóbb népzenei, világzenei együttesek kapnak meg.
 
A sort még folytathatnánk Palya Beával, akinek munkáját szintén számos elismeréssel díjazták már, vagy a Kolompos együttest. Ezek olyan láthatatlan díjak, elismerések, amelyek mind-mind azt mutatják, a gyerekeknek szóló művészet érték, fontos, s még díjakban is mérhető.