Élő kavicsok a kaktuszkiállításon

Egyéb

Nem kötelező a szúrós természet

 
A kaktuszkiállítás szervezői, a kaktuszgyűjtők nem is csak kaktuszokat gyűjtnek, s így a hagyományosan szeptember elején megrendezett bemutatón is számos olyan növény tekinthető meg, mely egyáltalán nem szúr. Mégis van egy közös vonásuk: valamennyien szárazságtűrőek.

Élő kavicsok

Ilyenek a kőutánzó, ?élő kavicsok? is, botanikai nevükön a kristályvirágok. A természet alkotta csodálatos mimikrinek köszönhetik fennmaradásukat, hiszen így képesek a legelésző állatok elől megbújni. Virágaikat is a napszak legforróbb időszakában bontják ki, amikor a növényevő állatok pihennek, így a színpompás virágzat nem hívja fel magára a figyelmet. A kőutánzó növények közé számos nemzetség több száz faja tartozik. Fő elterjedési területük Dél-Afrika, ám szerte a világon a gyűjtők kedvencei, s így van ez hazánkban is: nem hiányozhatnak az üvegházak egyikéből sem.
Virágkor a nyár végén
A kristályvirágok nyáron szunnyadnak, s éves körforgásuk legszebb időszaka, a virágba borulás az évszak végén kezdődik. Váratlan és szinte megdöbbentő látvány a poros szürke, halvány zöldeskék kavicsok ? magukhoz mérten hatalmas - sárga, fehér, ibolya vagy éppen narancsszínű virága. De éppen ez a magyarázata annak az évtizedes hagyománynak, hogy az őszi, budapesti kaktusz- és pozsgásnövény-kiállítást és vásárt szeptember elején szervezi meg a Magyar Kaktuszgyűjtők Országos Egyesülete. A helyszín immár sokadszor a hajdani Pál utcai fiúk találkozóhelye, az ELTE felújított Füvészkertje, az Illés utca 25. alatt. A pontos dátum pedig szeptember 3-5.