Fantomintézet a gyerekkönyvekért

Egyéb

Barack Obama nyomán
 

Ahogyan hajdanán Kennedy és Nixon vitája nyomán a televíziós megjelenés jelentőségét támasztották alá az amerikai elnökválasztási eredményekkel, manapság az internetes közösségi oldalak erejét hirdetik Barack Obama kampányával. Jönnek is létre szép számmal az ilyen rajongói oldalak szerte a világban, így Magyarországon is - és természetesen nem csak a politika terén. Pár napja már van rajongótábora a Magyar Gyermekkönyv Intézetnek is.

 
Sikere azonban nem egyszerűen csak abban mérhető le, hogy egyszer a valós világban is létrejön-e ez az intézmény, hiszen így is fontos szerepet képes betölteni: egy helyre gyűjteni a számtalan csatornán áramló információkat, egybefogni a külön-külön tevékenykedők erejét.
 
Évfordulós akció
 
A Magyar Gyermekkönyv Intézet ekképpen fogalmazta meg küldetését: "A magyar gyermek- és ifjúsági könyvek gyűjtése, népszerűsítése, gyermekirodalmi kutatások szervezése, az eredmények közreadása..." Ez esetben a három pontnak is jelentősége van, hiszen sokan igyekeznek sokféle módon tenni annak érdekében, hogy a gyermekirodalom - s tágabb értelemben a gyermekkultúra - méltó rangra emelkedhessen, vagy egyáltalán elismert, létező fogalommá válhasson. A Magyar Gyermekkönyv Intézet virtuális alapítása épp egy ilyen esemény közel egy évtizedes évfordulójához kötődik. Az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum Négyszögletű kerekasztal szakmai fórum sorozatán is megfogalmazódott az igény - nyolc évvel ezelőtt. A facebookos rajongói oldal egyik első bejegyzésében megtalálható Komáromi Gabriella gyermekirodalom-kutató és Pomogáts Béla irodalomtörténész véleménye és elképzelése egy lehetséges magyarországi gyermekirodalmi intézetről.
 
Aki csatlakozik, az tud
 

Aki ismeri az internetes közösségi oldalak működési mechanizmusát, az már ismeri a módját annak, hogyan jusson hozzá egy-egy őt érdeklő témában minden (vagy szinte minden) információhoz. A közösség tagjai önszorgalomból, lelkesedésből "belinkelik", azaz elhelyezik itt az információt. Aki pedig egy ilyen rajongói oldal tagjává válik, első kézből, közvetlenül és azonnal értesülhet ezekről. Itt például cikkek, tanulmányok, nemzetközi példák mellett elérhetők pályázati felhívások, könyvekről megjelent kritikák, programok, pár kattintással olyan honlapokra, blogokra is rá lehet találni, melyek a gyerekirodalommal foglalkoznak.  A Magyar Gyermekkönyv Intézet küldetésének felsorolása pedig szabadon és tágan értelmezhető, és folytatható.