Féket tesznek az iskolai erőszakra

Egyéb

Nem vicc

-Szülőkkel, pedagógusokkal folytatott négyszemközti beszélgetéseken, illetve kisebb súlyú esetek vizsgálata során figyeltünk fel arra a jelenségre, hogy a diákok közötti atrocitások egyre erőszakosabbak - idézi fel a kezdeteket Pápai Balázsné rendőr százados. A Pécsi Rendőrkapitányság megelőzési és minőségbiztosítási alosztályának főelőadója hozzátette, e mellett azt is meg kellett állapítaniuk, hogy az iskoláskorúak át sem érzik a súlyát cselekedeteiknek. Rendszerint nagyon meglepődnek, amikor a gyanúsítotti kihallgatáson azzal szembesülnek, hogy amit egyszerű viccnek, heccnek, "jó bulinak" tartanak, valójában már jogsértés, sőt nem egyszer bűncselekmény.

 
Lépni, amíg nem késő
 
Ezt a tendenciát tapasztalva - még a múlt év őszén - arra a megállapításra jutottak a Pécsi Rendőrkapitányság megelőzési alegységének munkatársai, hogy kidolgoznak egy bűnmegelőzési programot a hetedik és magasabb évfolyamokra járó iskolások számára. A Féket az iskolai erőszakra című program elsődleges célja már a kezdetektől az, hogy megelőzzék az esetek eldurvulását. A kulcsszó a felvilágosítás - elmagyarázni, bemutatni, megértetni a diákokkal, hogy hol a határ. A tapasztalat pedig az, hogy a diákok mellett a pedagógusok számára is szükség van ezekre az előadásokra, mert ők sem rendelkeznek kellő ismeretekkel ezen a téren - mondja Pápai Balázsné.
 

Életből merített példák

 
Az élet időközben szomorú esetekkel igazolta és támasztotta alá a pécsi kezdeményezés létjogosultságát. Baranyában ugyan nem volt országos hírűvé vált iskolai bűncselekmény, az elmúlt fél évben több megrázó eset borzolta fel a kedélyeket a budapesti bokszolótól - aki halálra verte osztálytársát -, a tanárveréseken át egészen a kaposvári tinédzsergyilkosságig. Ezek az esetek azután fontos szerephez jutottak a foglalkozásokon is, hiszen a tévés híradásokat is megmutatták a rendőrök a hallgatóságnak.
- A kapitányság épületében havonta rendezett foglalkozásokon a tájékoztatásra helyezzük a hangsúlyt. Tisztázzuk, mikor valósul meg a lopás, a rablás, a garázdaság, ezzel együtt felébresztjük bennük a felelősségtudatot. Nyomatékosítjuk, hogy a pedagógus közfeladatot ellátó személynek minősül. Mindezt igyekszünk a diákok számára kellően izgalmassá, élményszerűvé tenni. Egyrészt, hogy emészthető legyen a száraz joganyag, másrészt, hogy az információkat meg is jegyezzék. A kétszer 45 percben így az elméleti előadást gyakorlati példákkal is kiegészítjük.
 
Zsarolás, rablás, fogda
 
A diákok szituációs gyakorlatok keretében saját maguk is "eljátszhatták", átélhették, hogy például egy zsarolás esetében mit történik, ha nem kérik felnőtt segítségét. Hova vezet, ha egyedül, maguk próbálják kezelni a helyzetet: teljesítik a zsaroló követeléseit, és például pénzt lopnak otthonról ennek érdekében.
- Nagy hatású volt a lopás és rablás közötti különbséget prezentáló gyakorlat, amikor egy mobiltelefon elvételét játszották el - emeli ki Pápai Balázsné. - A szereplők nagyon meglepődtek, amikor a rendőrök az erőszak megjelenésének pillanatában közbeléptek, amitől kezdve az eset már rablásnak minősül. A bemutató leghatásosabb része mindenképpen az volt, amikor a diákokkal megtekintették a rendőrségi fogdát is, mert így teljes az "élmény", így érthető meg teljességgel, hogy mit kockáztatnak, hogy miért tartoznak felelősséggel. Nagy szükség van erre, hiszen a fiatalok még azon is meglepődnek, hogy a saját értékeikért ők a felelősek, és nem az iskola vagy a pedagógus.
A foglalkozások során természetesen ügyelünk arra, hogy a résztvevők fegyelmezettek és tisztelettudóak legyenek egymás iránt, erre egyébként a mindennapokban is nagy szükség van - hívja fel a figyelmet a rendőr százados. - Ha ez hiányzik, a gyerek egyre próbálgatja a határokat, egyre tovább merészkedik, amíg egyszer csak már a jogsértés, a bűncselekmény talajára téved.
 
Nyáron sincs szünet
 
Az április elején indult bemutató sorozat nem ér véget az idei tanévvel, szeptembertől mindenképpen folytatódik, de lesznek ilyen foglalkozások nyáron, a táborlakók számára is. Ezen túl ifjúságvédelmi őrjáratokat is szervezünk - ismerteti Pápai Balázsné. - A családsegítő szolgálat munkatársaival, és az ifjúságvédelmi felelősökkel közösen olyan problémás területeket keresünk fel a városban heti rendszerességgel, ahol csavargó, csellengő gyerekek fordulnak elő, és a tartalmas szabadidő-eltöltési lehetőségekre hívjuk fel a figyelmüket. A tavalyi évhez hasonlóan idén is elkészítjük a Vakáció kalauz című kiadványunkat, melyben ingyenes, vagy filléres kulturális, sport, könyvtár, internet és egyéb szabadidős programokat, hasznos tanácsokat gyűjtöttünk egybe. Ezt a kiadványt a családsegítő és gyermekjóléti szolgálattal közösen juttatjuk el a gyerekekhez, de néhány napon belül elérhető lesz például a gyermekorvosi rendelők váróiban is. A cél tehát mindenképpen az, hogy segítsünk a szabadidőt tartalmasan eltölteni - mondta Pápai Balázsné.