Felcsigázó csendéletek

Egyéb

Kis játékosból lesz a múzeumlátogató felnőtt
 

A tavalyi Inka kiállítást követően kiadott első kétnyelvű (angol-magyar) társasjáték - amely az inka birodalmat mutatta be a műtárgyak és egy korabeli krónikás rajzai, leírásai alapján - sikerén felbuzdulva idén új társasjátékkal jelentkezik a múzeum. A Felcsigázó Csendéletek című játék egyik különlegessége, hogy képei kizárólag a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből valók. Célja az, hogy a gyerekek minél jobban, részletesebben megfigyeljék a képeket, s mint egy memóriajátékban, a saját megfigyelőképességükre, emlékezőtehetségükre hagyatkozva versenyezhessenek egy-egy kép kirakásában. Így alakul ki a játékosok saját gyűjteménye, s ennek során szép lassan megismerkedhetnek 21 csendélettel, amelyeket később akár személyesen is megtekinthetnek a múzeumban.

 
A társasjáték nemcsak tartalmában igényes, hanem a megjelenésében is. Már a csomagoláson és a benne található kártyákon is látszik, hogy művészi kialakítású, minőségi kiadvánnyal van dolgunk. A játékhoz 60 darab keresőkártya tartozik, mely különféle szempont alapján segít megismerkedni a képek részleteivel.
 
A játékot a készítők a 10 éves fölötti korosztálynak ajánlják, de ugyanúgy kitűnő szórakozást jelenthet a családnak, vagy akár egy osztályközösségnek. A háromféle játékszabály lehetővé teszi, hogy ne váljon unalmassá, és ami fontos, hogy a gyerekek és a felnőttek játszva ismerhetik meg a festményeket.
 
Múzeumpedagógia  álruhában
 

A Szépművészeti Múzeum már évek óta komolyan foglalkozik múzeumpedagógiával. Állandó és aktuális kiállításaihoz különböző foglalkozásokat szervez óvodásoknak és iskolásoknak. Kiadványaival, oktató füzeteivel folyamatosan teszi érdekessé, izgalmassá a festészetet, a szobrászatot, egyszóval a szépművészeti kultúrát. A játékos formában bemutatott képek, szobrok, még jobban közelebb hozzák a gyerekeket a művészethez. A pedagógusok nem titkolt célja, hogy újra megtanítsák a gyerekeket, és persze a szülőket, hogy a számítógép, a televízió mellett más elfoglaltság is létezik, akár játszva is lehet tanulni. A múzeum munkatársai mindegyik kiállításhoz izgalmas családi foglalkoztató füzeteket adnak ki, amelyeket nemcsak a múzeumban, hanem otthon is újra fel lehet lapozgatni, ki lehet tölteni.