Formabontó a Műcsarnok képzőművészeti alkotópályázata

Egyéb

"Begipszelt" kézzel
 
Műcsarnok

Persze soha nem járják be a teljes aktuális kiállítást, de minden egyes kiállításon van kiválasztott mű, amely érdekes lehet a számukra - avat be a gyerekfoglalkozások részleteibe Szabics Ágnes, a Műcsarnok múzeumpedagógusa. Mielőtt egy csoport érkezik, előre felkészülnek az adott korosztályhoz illő programmal, tárgyakkal, drámajátékkal - az aktuális tárlat témája szerint. Ami pedig semmiképp sem hiányozhat, az az önálló alkotói tevékenység - festés, agyagozás, gipszöntés.

- Igyekszem olyan technikákat is kipróbálni a gyerekekkel, amelyekre a rajzórán, avagy normál iskolai körülmények között nincs lehetőség. A Műcsarnok Gyermekstúdiójában például fotogram készítésére is lehetőség van, de  általában arra törekszem, hogy a kiállítótérben tartsam a gyakorlati foglalkozást. Ott is lehet gipszes kézzel dolgozni, linónyomatokat készíteni, nagyobb szobrokat, óriás festményeket megalkotni.
 
Befogadó intézmény, alkotó gyerekek
 
Szabics Ágnes szerint, aki maga is  képzőművész, kijelenthető, hogy a gyerekek fogékonyak a kortárs alkotásokra. Sokszor nyitottabbak, mint a felnőttek, nincsenek előítéleteik. Tárgyakat, képeket látnak, amelyek érzelmeket váltanak ki belőlük. Maguk döntenek arról, hogy tetszik nekik vagy sem. A műcsarnokbeli foglalkozások célja, hogy személyes tapasztalatot szerezzenek, gyakorlatban éljék át az alkotás folyamatát, és annak révén értsék meg a látottakat, a tárgyak, képek keletkezését, üzenethordozó képességüket. Az iskolai osztályok, óvodai csoportok látogatásai mellett nyári tábort, hétvégi csoportfoglalkozásokat és családi napokat is tartanak a Műcsarnokban. Ez utóbbiakra általában az aktuális kiállítás utolsó napján kerül sor, és amíg a szülők a tárlatot nézik meg, a gyerekeknek külön képzőművészeti játszóházat szerveznek.
 
Nem egyszerű mozizás
 
- Sikeres és emlékezetes esemény a gyermekfilmklub - mondja Szabics Ágnes.  Ilyenkor a vetített műhöz kapcsolódnak a foglalkozások. A cél, hogy aktívan nézzék a filmet a gyerekek, gondolkodjanak el a látottakon, és ne csak egyszerűen, passzívan végigbámulják a lepörgő képeket. Legutóbb az Égigérő fű című filmet vetítették, amely után a gyerekek képzeletbeli utazáson vettek részt a fű alatti világba, a nagyítóval látható lények birodalmába, majd égig érő fűszálakat készítettek - festettek hatalmas oszlopokra. (A következő ilyen októberben lesz, várhatóan  a Kis Muk története jelenik meg a vásznon.)
 
Ami még nem volt
 
A sok törődés a gyerekekkel oda vezetett, hogy a Műcsarnok kiírta az első, gyerekeknek szóló alkotó pályázatát. - A megszokottól eltérő pályázatot igyekeztünk meghirdetni, és nem egy egyszerű rajzpályázatot. Olyan aktuális témát kerestünk, ami megmozgatja a gyerekeket, amin elgondolkodhatnak. Így jutottunk el a környezetvédelem témaköréhez, amely sok kortárs képzőművészt is foglalkoztat, alkotásaikban újrahasznosított tárgyakat is felhasználnak, és ezt várjuk a pályázóinktól is. Készítsenek, tervezzenek maketteket alternatív, környezetbarát energiával működő gépezetekről, alkossanak szobrokat újrahasznosított tárgyakból, figyelemfelhívó plakátokat - ismertette Szabics Ágnes, és a kérdésre, hogy mi kell egy második pályázat kiírásához, úgy válaszolt: "Csak néhány, de fontos dolog. Hajlandóság, együttgondolkodó partner - mint idén az Energia Klub Környezetvédelmi Egyesület -, és persze a gyerekek lelkesedése. A lényeg minél több gyerek megmozgatása, hogy minél többen kaphassanak ajándékot, hogy minél több alkotás legyen, amit megmutathatnak a Menü Pont Galériában.
 
Föld - Rajz - Adj energiát, hogy tovább forogjon a Föld!
A Műcsarnok és a csepeli Nagy Imre ÁMK Alapfokú Művészeti Iskola közös képzőművészeti pályázata gyerekeknek.
 
A pályázaton 7-14 éves gyermekek vehetnek részt három kategóriában.
 
Beadási határidő: 2008, szeptember 30. 

Makettkészítés

Találj ki olyan épületeket, gépezeteket, amelyek a szél, a víz vagy a Nap energiáját hasznosítják. Készíts a szerkezetről tervrajzokat, látványtervet, valamint makettet!
Plakáttervezés
Fessél plakátot, amellyel környezetünk megóvására, védelmére és értelmetlen pusztítására hívod fel az emberek figyelmét! (A plakát mérete tetszőleges.)
Tárgy- és szoborkészítés
Készíts szobrokat, használati tárgyakat, játékokat olyan anyagokból - dobozokból, flakonokból, zacskókból - melyeket szüleid eldobnának!
A legjobbnak ítélt alkotásokat a Műcsarnok Menü Pont Galériájában állítjuk ki.
Díjak: Éves bérlet a Műcsarnok kiállításaira, ingyenes múzeumkommunikációs programban való részvétel, kiállítási katalógusok és egyéb hasznos ajándékok