A főváros kiemelten kezeli a gyermekszínházakat

Egyéb

A Gyermek és Ifjúsági Színházak Nemzetközi Szervezete (ASSITEJ) kezdeményezésére 2001 óta minden év március 20-án világszerte megünneplik a gyermekszínházak világnapját. Az eseményre ebben az évben az olasz Roberto Frabetti színész, rendező, drámaíró, a bolognai La Baracca - Testoni Ragazzi Színház vezetője üzenetét juttatták el valamennyi gyermekszínházhoz.
 
 Tündér Lala a Kolibriben
 
Mint a közlemény kiemelte, a Fővárosi Önkormányzat két gyermek- és ifjúsági teátrumot tart fenn - a Kolibri Színházat és a Budapest Bábszínházat -, de pályázati formában további támogatásokat nyújt a gyermekprogramokat szervező független színházi műhelyeknek, alkotó közösségeknek is.
 
A kommüniké szerint a Budapest Bábszínház az előző évadban 331 előadást tartott, amelyet 102 ezer gyermek látott; a társulat sikerrel vendégszerepelt Litvániában, Kínában, Romániában és Szerbiában is. A Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színházban 470 előadásra lehetett beülni, 53 ezer néző meg is tette. Horváth Csaba közleménye kiemelte a teátrum "osztályszínházi" sorozatát, melynek keretében saját termeikben tartanak előadásokat középiskolásoknak, az életkoruknak megfelelő, konfliktusokat feldolgozó kamaraprodukciókkal. A Kolibri drámapedagógiai programokkal segíti a fiatalok színházi szokásainak megalapozását, valamint évek óta sikerrel kísérletezik az 1-2 évesek számára létrehozott előadásokkal is.
 
A Fővárosi Önkormányzat a két teátrum fenntartását 2008-ban 900 millió forinttal támogatta, míg a Fővárosi Közgyűlés Kulturális Bizottsága 4-4 milliót fordított a budapesti általános iskolások, főként a külső kerületekben lakó gyermekek színházlátogatásának támogatására. A Színházi Alap felhasználásával a fővárosi színházi műhelyek további összesen 10,3 milliós támogatásban részesültek drámapedagógiai, színházi nevelési programjaikhoz, gyermekszínházi produkcióikhoz.
 
A Fővárosi Közoktatási Közalapítvány külön pályázat keretében 45 millió forint értékben adott támogatást színházjegyek vásárlására iskoláknak, gyermekintézményeknek, kollégiumoknak, ezzel további 50 ezer gyermek jutott el budapesti teátrumokba. A BKV-val kötött megállapodás értelmében a belépők az előadás napján menetjegyként is szolgáltak - tájékoztatott a közlemény.
 
Mint a dokumentum hangsúlyozta, elfogadott színházi koncepciójának megfelelően a Fővárosi Önkormányzat továbbra is fontos feladatának tekinti a gyermekeknek szóló előadások és a gyermekszínházak támogatását, ezért a testület ennek alapján kívánja majd felosztani az előadóművészeti törvény alapján Budapestnek jutó többletforrásokat is.