Garfield sem fiatalodik, ám még mindig sztár

Egyéb

Harminc éve, 1978. június 19-én készült el az első sorozat a Garfield képregényből: a három kockából álló kis történet, habár negyvenegy amerikai újságban jelent meg egyszerre, először nem aratott igazán nagy sikert. Legalábbis így látszott, hisz a laptulajdonosok néhány hét után megszüntették a rovatot, de aztán az olvasóközönség nyomására mégis újra kellett indítaniuk - Garfield pedig azóta is különös és kedvelt színfoltot jelent a képregények világában.

 
Az édes élet kellékei: lasagna és kávé
 

Garfield_JimDavis.jpg
Jim Davis

Talán senkinek sem kell bemutatni a narancssárga, fekete csíkos macskát, aki mindennél jobban szeret enni és aludni, olyannyira, hogy legszívesebben mást sem csinálna egész nap - ez persze meg is látszik testalkatán. Különösen imádja a lasagnát (ami nem is csoda, tekintve, hogy egy olasz étterem konyhájában született) és a kávét, ki nem állhatja viszont a hétfőt, a pókokat és a postásokat. A figura ihletője állítólag a rajzoló, Jim Davis nagyapja volt, aki nemcsak nevét, de személyiségjegyeit is kölcsönözte a kövér cicának.

 
A szóbeszéd szerint Davis a képregény többi szereplőjét is valós személyekről mintázta, bár ezek emberi megfelelője nincs pontosan megjelölve. A "családhoz" tartozik még Garfield gazdája, Jon Arbuckle, aki amolyan örök vesztes figura, állandóan küszködik valamivel, leginkább a nőkkel vagy falusi családjával, és úgy általában, az egész élettel. Hasonlóképp szerencsétlen másik háziállata, az Ubul nevű kutya is, így Garfieldnak mindig van kin élesítenie a körmeit - ha épp nem a kanapén teszi azt.
 
A népszerűség titka: az egyszerűség
 

A történetek nagy része sematikus környezetben (az asztalon vagy a tévé előtti fotelben) játszódik, és ebből talán le is vezethető Garfield népszerűségének titka: ennek alapja ugyanis éppen az általánosság, az egyszerűség. A felvetett kérdések mindenki számára ismertek, így mindenkinek adhatnak is valami pluszt, ahogyan a képregényből áradó hangulatot, az élet könnyedségét, a hétvégék lustaságát is szívesen átéli bárki. Garfieldnak ráadásul humora is közérthető: Davis szándékosan nem használ szóvicceket vagy szlenget, így a történetek megértéséhez akkor sincs szükség komolyabb angol tudásra, ha eredetiben olvassuk azokat.

 
Nem csoda, hogy a kezdeti negyvenegy újságból alig négy év alatt ezer lett, 1982-ben ugyanis már ennyi helyen lehetett olvasni Garfield kalandjait. Ez a szám pedig azóta is folyamatosan nő, 2007-re már a 2500-at is elérte a képregényt leközlő újságok száma. A történetek külön füzetekben is megjelennek, Magyarországon 1990 óta havonta. Garfield emellett tizennégy rajzfilmben szerepelt, két játékfilm készült róla, sőt még szobrot is emeltek neki - és a sikersorozat még korántsem ért véget, hisz Davis és csapata naponta csepegtetik az újabb kalandokat.