Gyerekek közvetítenek demokratikus értékeket

Egyéb

2011 telén a Kanadai Nagykövetség, az Oktatási Jogok Biztosának Hivatala és a Vizuális Világ Alapítvány ?Képes gyermekjogok? címmel közös programot indított iskoláskorúak számára, amelynek célja a gyermekjogokkal kapcsolatos ismeretek elmélyítése volt. A program kreatív médiapedagógiára épült, kooperatív oktatási módszereket és közösségi médiát alkalmazott. A három szervezet közötti egyedi összefogás jótékony szinergiát eredményezett: a demokratikus értékek és a jogi ismeretek közvetítése, a pedagógiai-módszertani fejlesztés és a vizuális kultúra a program során egyszerre érvényesült.
 
A meghívott tíz iskola sorsolás útján kapott egyet-egyet az ENSZ Gyermekjogi Egyezményben megfogalmazott jogok közül, melyet tanórákon feldolgozott, majd vizuális nyelvre fordított. A diákok az alkotói folyamat werkfotóit, majd az elkészült képeket feltöltötték a projekt zárt Facebook- oldalára, ahol - folyamatosan konzultálva és bíztatva egymást a programban részt vevő társaikkal, tanáraikkal - nagyon gazdag tartalmat hoztak létre. A képeket öt fős zsűri és az alkotók maguk értékelték.
 
A résztvevők köre Soprontól Sárospatakig, Kaposvártól Mezőcsátig tíz olyan eltérő profilú iskola, mely e projekten kívül valószínűleg soha nem kommunikált volna egymással. A gyermekjogokkal való élvezetes, közös munka és a különböző típusú ismeretek, tehetségek összeadódása néhány hónap alatt azonban egy támogató, alkotó kedvű, önképző közösséggé formálta ezt a mintegy száznyolcvan érintett diákot, tanárt és iskolaigazgatót.
 
E rendhagyó kísérlet eredményeképpen remek alkotások születtek. Az ENSZ Gyermekjogi Egyezmény által inspirált diákmunkák közül harminc képezi az első kiállítás anyagát. Bízunk abban, hogy a program által elindított párbeszéd és a közös munka során szerzett tapasztalatok meghatározóvá válnak, és biztos kezdő lépésként szolgálnak a demokrácia és az emberi jogok elveit tiszteletben tartó aktív állampolgárságra neveléshez.