A gyerekfilmesek is gyürkőzhetnek

Egyéb


rajzff5.jpg
http://www.axnfilmfestival.hu/

Idehaza fél éven belül két, fiatalok munkáit bemutató filmfesztivál is lesz. A tehetségkutató versenyek kivétel nélkül a "második" sorszámot viselik. Tizennyolc éven felülieknek január 31-ig még nevezni lehet az AXN tévécsatorna, a Sony Pictures Entertainment csatornája által meghirdetett versenyre - a II. AXN Filmfestival 2009-re -, ahová a professzionális és amatőr filmkészítők kategóriájában tehetik le névjegyüket az ambiciózus forgatókönyvírók és rendezők. Ide 1-7 perces rövidfilmeket várnak a szervezők, műfaji megjelölés nélkül.

 
A beküldött műveket neves zsűri bírálja el, mint azt a fesztivál honlapja is írja, és február végén hirdetnek eredményt, valamint rendeznek gálaműsort.
 
Bár  II.Gyerekszem filmfesztivál nevezési határideje már régen lejárt, ám maga a fesztivál a tavalyihoz hasonlóan újfent háromnapos lesz. 2009. május 22-24. között várhatóan az ország minden pontjáról érkeznek fiatalkorú - 6-19 év közötti - versenyzők. Itt az összes filmet, köztük persze a nyertesekét is bemutatják a versenynek otthont adó Jövő Háza - Millenáris Park vetítésein.
 
A nemes versengés három kategóriában zajlik majd: "Kicsi a bors, de erős" (6-12 év), "Ifjú titánok" (13-19 év).A  "Gyerekszem-öregszem" kategóriába azokat a filmeket várják a szervezők, amelyeket a  most már felnőtt korú  alkotók, fiatalkorukban (még mielőtt 18 évesek lettek volna) készítettek, és még most is vállalhatónak tartják.
 
 
"Prosit": százéves a német animáció
 

rajzff1.jpg
http://www.itfs.de

Nyugat-Európában sem tétlenkednek, a sort a 16. stuttgarti nemzetközi rajzfilmfesztivál nyitja, amelyet május 5-10-ig rendeznek meg.

"Prosit -  100 éves a német animációs film": igy hirdeti magát az idei verseny. Nemcsak a modern 3D-s animációk kapnak itt szerepet, hanem a régi, százéves alkotások is újra a filmvászonra kerülnek. Igazi kuriózumot láthatnak majd az érdeklődők, az első német animációs filmet a "Porsit Neujahr"- Boldog Újévet, amelyet 1909-ben készítettek.
 
A német rajzfilmgyártás későbbiekben gyártott filmjei is színre kerülnek most, mint például Hans Fischingersnek a hitleri uralom alatt készült Színek tánca című kisfilmje, illetve Herbert Seggelke Pont Balett című alkotása.
 
A háború utáni, már az NDK-ban forgatott szocialista ideológiát tükröző filmek is megtekinthetők, illetve ugyanabban a korban készült nyugat-német alkotások is vászonra kerülnek.
 
A hetvenes évek végétől egyre jelentősebb volt a rajzfilmkészítés Nyugat-Németországban. 1982-ben rendezték meg először Stuttgartban a nemzetközi rajzfilmfesztivált is, amely nemcsak teret nyitott, hanem igényt is teremtett az új gondolkodásra, új filmek készítésére. A stuttgarti fesztivál győztesei lassan a világot is meghódították, s nemcsak a nagy német díjakat seperték be, hanem még Oscar-díjat is nyertek.
 
Forognak a forgatókönyvek
 
Idén nemcsak az animációsfilm készítők szállhatnak ringbe, hanem a filmforgatókönyvírók is. 2009-ben immáron harmadszor írják ki a német nyelvű animációs filmek forgatókönyvírói pályázatát. A tavalyi év sikere után - 31 forgatókönyv versenyzett - azt remélik a verseny szervezői, hogy idén is rengetegen adják majd be pályaművüket.
 
Az animációs filmversenyen hét kategóriában indulnak a versenyzők, s összesen több mint 52 ezer  euró díjat osztanak majd ki a győzteseknek. A nagysikerű stuttgarti filmfesztiválra nemcsak Németországból érkeznek versenyzők, itt bemutatkozik a nemzetközi animációs filmgyártás színe-java.
Sőt a szervezők, hogy még színesebbé tegyék a versenyt, elkészítették a korábbi évek filmjeiből egy összeállítást: "Best of Animation" címmel, amelyben 1600 animációs kisfilmet nézhetnek meg az érdeklődők. Láthatunk itt vicces, anarchista, vizuálisan látványos, 3D technikát és hagyományos rajzfilmet, egyszóval minden olyan fontos alkotást, amely ehhez a műfajhoz tartozik.
 
Műhely ifjú tehetségeknek
 

A stuttgarti fesztivál szervezői a gyerekekre, az ifjú filmkészítőkre is gondoltak, s nekik állítottak össze színes programot. A fesztivál alatt megrendezett workshopokon betekintést nyerhetnek az animáció készítés rejtélyeibe, optikai játékok segítségével megérthetik, hogyan működik a Camera Obscura, számítógépes programokkal pedig elkészíthetik saját filmjüket is. Az egyéni foglalkozásokon kívül teljes osztályoknak is kínálnak programokat a szervezők, ezzel is közelebb hozva a gyerekeket a modern technikához, a rajzfilmhez és az animációkhoz.