Gyerekkiadványok a Biblia évében

Egyéb

2008-at a magyarországi történelmi egyházak a Biblia Évének nyilvánították. A Biblia éve 2008 kezdeményezés néhány központi rendezvényt, valamint számtalan helyi, a gyülekezetekben és más kisközösségekben megvalósuló alkalmat jelent. Ezeken a Biblia kerül a középpontba mint a hit tárgya, és úgy is mint felbecsülhetetlen értékű kulturális kincsünk.
Az év szervező munkáit a Magyar Bibliatársulat Alapítvány végzi. A mozgalomhoz, a www.bibliaeve.hu honlap tanúsága szerint az egyházakon és gyülekezeteiken kívül csatlakoztak oktatási intézmények, könyvtárak, múzeumok és majd' kéttucatnyi egyházi irányultságú civil szervezet. A közelgő húsvét jó alkalom arra, hogy a teljesség igénye nélkül körbenézzünk a könyvpiacon, az új médiumok terén: miként népszerűsítik a Biblia Évét, mivel vesznek részt ebben a kulturális népszerűsítő munkában.
 
Arra kerestük a választ, milyen, a gyerekek számára készült bibliai tárgyú könyvek, kiadványok segítenek a szülőnek abban, hogy teljes képet adhasson a "könyvek könyvéről".
 
A Szent István Társulat, amely a katolikus egyház könyvkiadója  - mint honlapján olvasható  -, a legszélesebb formai és minőségi választékot kínáló Biblia-családot ad ki, hétféle formátumban, szerkesztésben: a kisméretű diákkiadástól, hangzóanyagtól a nagyméretű, bőséges jegyzetekkel és képmelléklettel ellátott Családi Bibliáig. Mindezt a legkiválóbb holland és spanyol alapanyagokból. 2008-ban, a Biblia Évében minden általunk kiadott Szentírást a készlet erejéig 50%-os kedvezménnyel árusít, megteremtve ezzel annak feltételét, hogy a legolcsóbb katolikus Bibliát adják az emberek kezébe.
 
A református Kálvin János Kiadó - mint azt on-line áruháza bemutatja - 14 bibliai témájú gyerekkönyvvel igyekszik a várhatóan megnövekedett igényeket kielégíteni. Érdekesség, hogy az egyes tanításoknak külön-külön kiadványt, kiskönyvet is szentel. További különlegesség, hogy a Református Egyház új médiumot, internetes gyerekoldalt (www.reformatus.hu/feketeagnes/gyerekoldal/) is működtet, és ott népszerűsíti a Bibliát több formában is.
 
Az Evangélikus Egyház gyermek és ifjúsági osztálya országos vetélkedőt szentel a könyvek könyvének. Címe: Hegyek a Bibliában. Gyülekezeti-iskolai fordulóját március 29-én, megyei-területi versenyét április 12-én, országos döntőjét pedig április 26-án tartják Budapesten az Evangélikus Hittudományi Egyetemen. Az evangélikusok Luther Kiadója igazi könyvcsemegéje a számtalan családi, valamint kétnyelvű bibliája mellett 64 oldalas, nagyméretű Biblia Atlasza. Hetvenhét színes térkép segítségével külön fejezetek mutatják be a Szentírásban szereplő tájak, országok, birodalmak történelmét, földrajzát, bibliai eseményekhez fűződő viszonyát, valamint Jeruzsálem történetét.
 
Közeleg a húsvét
A Nagycsütörtök (zöldcsütörtök) Krisztus utolsó vacsoráját az Olajfák-hegyén, majd elfogatását és szenvedéseinek kezdetét idézi. Nagypéntek Jézus kereszthalálának emléknapja. A keresztények ezen a napon emlékeznek Krisztus szenvedésére és kereszthalálára, ez a legszigorúbb böjt és gyász ideje.  Ezen a napon a hívők tartózkodnak a húsételektől, legfeljebb háromszori étkezés során egyszer szabad jóllakniuk. Nagypéntek a nép körében általános tisztálkodási nap is: meszelnek, takarítanak, nagymosást tartanak. Nagyszombat délután kezdődik az igazi húsvéti ünneplés. Arra a napra emlékeztet, amikor Krisztus holtteste a sziklába vájt sírban feküdt, de - miként az evangélium szerint előre megmondta - harmadnapra, azaz húsvét vasárnap hajnalára feltámadt. Estefelé tartják a feltámadási körmenetet.
Nagyszombaton ér véget a negyvennapos böjt, a körmenetből hazatérő családok ünnepélyesen elfogyasztják a nagyrészt sonkából és tojásból álló hagyományos húsvéti vacsorát.