Gyerekkönyves toplista: vezet a borzongás

Egyéb

A fantasytól a démonvadászokig
 

Az olvasott élmény merőben más, mint a látott, vallják a szülők, a szakemberek, mégis a horror valahogy teljesen más. Ez nem krimi, nem kalandregény, nem fantasy, itt valóban szörnyek, démonok rohangálnak, ölnek, varázsolnak, átkoznak. Ha ezt venné egy szülő alapul, rögtön megálljt parancsolna a gyerekének, ennek ellenére a könyves toplista szerint ezek a könyvek a legolvasottabbak. A Móra Könyvkiadó a manapság oly sikeres író, Darren Shan regényeit már többedik kiadásban prolongálja, s a siker egyre nagyobb. Mikor az író itt járt a Magyarországon, az ő dedikálásáért állt a legtöbb gyerek sorba, az ő könyvéből készítenek nemsokára filmet. Kicsit a horror felé kacsingat, mégis az elegánsabb fantasy regény műfaja besorolást kapta a Harry Potter-sorozat újabb darabja, pedig az ő kalandjai sem olyan édes-mézes leánymesék, mégis imádják a gyerekek. Minden könyvesbolt kirakatában ott sorakoznak  a ma oly divatos vámpírregények, vagy épp a legkisebbeknek ajánlott Scoobydoo történetek. Érdekes, és elgondolkodtató tények ezek, hogy vajon miért ez a téma vonzza a fiatalokat, mi olyan érdekes a horrorban.

 
Izgalom és rémület - az olyan "nagyos"
 

Izgulni, borzongani olyan jó, olyan nagyos, gondolják a gyerekek, de hogy egyáltalán miért van rá szükség, s hogy mennyire káros, azzal nem vagyunk tisztában.

 
"Kimondottan rossz hatással van a gyerekekre a felesleges izgalom - fogalmaz  Deliága Éva gyermekpszichológus -, még ha olyan nagy gyerekekről beszélünk is, akik már elmúltak 12 évesek. Míg a könyvélmény teljesen más, és csak a fantázia világában elevenednek meg a szörnyek, addig filmen látni a démonokat, az sokkal veszélyesebb. Egy ilyen filmben nincs katarzis, nincs feloldozás, csak szorongás, amellyel később nem tud mit kezdeni a gyerek. A lelkében ott marad a félelem, amelyet nem tud megmagyarázni, s nem tudja sem a szülővel, sem a haverokkal megbeszélni, s mire kiderül, hogy baj van, addigra már csak a pszichológus tud segíteni. Nemrég egy kisfiút hoztak el a szülei, hogy hetek óta nem alszik, rémálmai vannak, fél a sötétben, s nem tudják, hogy mi váltotta ki nála ezt az állapotot. A hosszas beszélgetések során kiderült, hogy a kisfiú az esti híradót nézte a szüleivel, s egy olyan részletet látott, amely ilyen sokkoló hatással volt rá."
 
Átcsúszik a média a szülők szűrőjén
 
A pszichológust hallgatva arra kell rádöbbennünk, hogy sokszor nem is a kifejezetten horrorfilmek okoznak kárt a gyerekekben, hanem maga a televíziózás, a hírek hallgatása. Hiszen ma már a híreket is nevezhetnénk horrorisztikusnak; balesetek, erőszakos cselekmények, gyilkosságok, lövöldözések, pedofilok és még sorolhatnánk, hogy milyen témákkal bombáznak nap, mint nap minket. Még egy felnőttnek is sok ez, nemhogy egy gyereknek.

"A szülő felelőssége a legfontosabb, hangsúlyoznám én is, ahogy kollégáim is mondják mindenhol - folytatja a pszichológus. Megnézni, cenzúrázni, hogy mit néz a gyerek, s igenis, az a 12-es felirat legyen iránymutató, ha ott van, akkor ne üljön oda a gyerek, ha a szülő úgy ítéli meg, hogy ez a film nem jó a gyereknek, kapcsolja ki a tévét.

De sokszor azt veszem észre, hogy 12-es filmek legtöbbször csak a még nagyobbaknak valók, s jobban ráillene a 16-os karika. Itt van pl. a Scoobydoo című szörnyfilm, amely rajzfilmként hetente, vagy egyes animációs csatornákon naponta látható. Már a film műfaja meghatározó, szörnyekkel küzdenek a szereplők, s nem kedvesen, hanem igenis félelemkeltően, horrorisztikusan. De ha a film nem lenne elég, akkor megvásárolható a hozzá kapcsolódó újság is, ahol még jobban ráerősíthetünk a borzongásra. Ugyanígy átcsúszott a szülők szűrőjén a Karib tenger kalózai című film is, amelyet mára már minden harmadik kisgyerek megnézhet. Miért is? Hiszen abban a filmben olyan jelenetek vannak, amelyektől még a felnőtt is megijed. S itt fontos megállni egy picit: érdemes a szülőknek is elgondolkodniuk, hogy volt-e olyan film az ő életükben, amelyet gyerekfejjel néztek meg, vagy olyan titokban ellesett filmjelenet, amelyet a becsukott ajtó résén keresztül láttak, s bizony ők sem tudtak napokig elaludni, bizony féltek a sötétben, vagy szerették volna, hogy a szüleik még egy kicsit tovább maradjanak mellettük lefekvéskor. Ha ezt végiggondolják, akkor máris nagyobb értelmet kap a kérdés: miért is kell a gyereknek a borzongás? "