A hiányzó padtárs - fórumszínházi előadás az iskolai szegregációról

Egyéb

 

Az AnBlokk Egyesület és a Káva Kulturális Műhely 2012. évi fórumszínházi kezdeményezése az elmúlt évek két társadalmi folyamatára válaszol: számos kutatás dokumentálta, hogy a szélsőjobboldali nézetek és a romákkal szembeni előítéletek az utóbbi időben a városi környezetben erősödtek fel a leginkább, különösen a kelet-magyarországi régiókban. Mindeközben a városi iskolák szelektivitása tovább erősödik, egyre korábbi életkorban dől el, hogy ki milyen iskolába juthat el, hol fejezheti be a tanulmányait. A szegregált ?cigány iskolák? száma is nő, romák csak elvétve jutnak be a jó hírű városi gimnáziumokba. Bár ezekben az ?elit? iskolákban a tanulóknak nincsenek roma osztálytársaik, a cigányokkal szembeni előítéletek és sztereotípiák virágzanak körükben, és legtöbbször rákérdezés nélkül maradnak az iskolában.

 
A hiányzó padtárs program ezeknek a nem roma középiskolásoknak teremt lehetőséget a találkozásra tehetséges roma fiatalokkal, egy részvételi színházi esemény keretében. A színházi előadás forgatókönyve a roma fiatalok oktatással kapcsolatos, személyes élettörténeteiből íródott. A színházi interakciók azokra a problémákra kérdeznek rá, amelyek az elit gimnáziumok tanulóinak és nekik egyaránt gondot okoznak: az iskolai szelekció, a versengés és a szolidaritás kérdéseit vizsgálják.
 
Az iskolai előadásokat egy 10 napos műhelymunka előzi meg Ároktőn, ahol az amatőr roma színészekkel közösen alakítják ki a darabot a Káva színház drámatanárai, valamint az Anblokk kutatói.
 
A részvételi színházi előadás nyolc iskolában valósul meg - többek közt Szolnokon, Salgótarjánban, Hódmezővásárhelyen és Sárospatakon -, ahol egy-egy alkalommal három osztály tanulói vesznek részt. Összesen tehát 700-800 tanuló és az ő tanáraik láthatják az előadást.