A bevezetőben említett kétkedés elsősorban a főszerepet alakító Harrison Ford életkora miatt alakulhatott ki a rajongókban, hisz valljuk be, elég kínos ötletnek tűnik filmet forgatni egy olyan kalandorról, aki közel jár a hetvenhez. Ezzel azonban az alkotók is tisztában voltak, és a hatvanhat éves színész kedvéért némileg változtattak is Indiana Jones figuráján: több lett benne az önirónia (sűrűn hangzanak el a "Régebben ez jobban ment" típusú mondatok), és persze a barátok részéről is több ugratást kell elviselnie a korával kapcsolatban. Az akciók ennek ellenére elég dinamikusak - bár azok egy részét már átvállalja egy fiatalabb segítőtárs -, és egy jelentben arról is meggyőződhetünk, hogy Harrison Ford még mindig (vagy már megint) jól kidolgozott izomzattal rendelkezik.
Egy legenda új értelmezést nyer
Sztálin lieblingje (ahogy a filmben utalnak a hölgyre) az amerikaiak tudását is szeretné magáévá tenni, ezért betör egy titkos katonai raktárba, ahonnan a sok "kincs" közül - melyekért az X-akták Mulder ügynöke bizonyára az életét is odaadná - éppen egy különös múmiát tulajdonít el, melynek csontváza kristályból van. Természetes, hogy a holttest némiképp kapcsolatba hozható Indiana Jonesszal, akinek az eszére szintén szüksége lenne Spalko ezredesnek, hogy megfejtse egy, az emberinél magasabb rendű civilizáció rejtélyét, és ezáltal még több tudásra tegyen szert. A kristálykoponyák évezredes titkára csak a perui dzsungelben derülhet fény, amely indián temetőivel, piramisaival egyúttal izgalmas helyszínt is biztosít a látványos harcjelenetekhez.
Az akciódús részek ugyanis mit sem veszítettek lendületükből (Indiana Jones még mindig ugyanolyan jól forgatja az ostort), sőt a mai kor igényeinek megfelelően fel is lettek turbózva kicsit - akárcsak a történet, amely a korábban látott történelmi legendák mellett már sci-fi elemekkel is operál. A sztorinak azonban, miként az előző három filmnél, most is van valóságalapja: több, Közép-Amerikában talált kristálykoponyát ismerünk, melyet máig nem tudunk honnan eredeztetni, és azt sem tudjuk pontosan, hogy milyen technikával készítették - többen vannak ráadásul, akik közelebbi kapcsolatba kerültek a koponyákkal, és azt állítják, hogy azok gyógyító erővel rendelkeznek.
Az Indiana Jones-univerzum
Szinte biztos, hogy az Indiana Jones és a kristálykoponya királysága nem fog olyan kultstátusba emelkedni, mint elődei, de azért mindenkinek remek szórakozást nyújthat, a régészprofesszor hívei sem fogják úgy érezni, hogy átverték őket. Ráadásul a következő nemzedék számára is biztosított a történet folytatása, hisz a főhősnek Shia LaBeouf (Én, a robot; Constantine - A démonvadász; Transformers) személyében egy ifjú segítője is akadt, aki bármikor kész lenne a fejébe húznini Indiana Jones kalapját.