A jeles tanulóknak ajándékkal kedveskedik a húszéves Holnap Kiadó

Egyéb

- Ezt a "holnapot" képzelték-e annak idején az alapítók, amikor a kiadónak a Holnap nevet adták?
 

- Egészen más jellemzi a kiadót, mint amilyen célokkal eredetileg létrehozta a magyar állam. Az volt a szándék, hogy pályakezdő fiatal alkotók, elsőkötetes szerzők műhelye legyen, ideértve a grafikusokat is, a piaci verseny azonban más utat szabott meg. Az alapítás idején, 1989-ben még harmincezres vagy annál nagyobb példányban jelenhettek meg a könyvek, azonban az akkori politikai és főként gazdasági változások következtében a könyvkereskedelmi hálózat rövid időn belül összeomlott. Az állami könyvterjesztés megszűnt, széttöredezett az országos háló, és a kiadó is magánkézbe került. Alkalmazkodni kellett a helyzethez, s így alakult, hogy ma már nyomaiban sem fedezhető fel az eredeti szándék.

 
- Megjelentek viszont a kínálatban a gyermekkönyvek, s leginkább olyanok, melyek nélkül nehezen képzelhető el gyerekszoba. Mikor és hogyan fordultak a gyerekirodalom felé?
 
- A piaci versenyben talpon kellett maradni, ez vezetett ahhoz, hogy meglehetősen heterogén tematika jellemezi a Holnap Kiadót - nyelvkönyvektől, tankönyvektől kezdve építészettörténeten, a zenéhez kötődő tematikán át a szépirodalomig, az iskolai kötelező vagy ajánlott olvasmányokig. Eközben igazán egy fontos kritériumból nem engedtünk: végig a művészi, tartalmi igényességre törekedtünk. A gyerekkönyvekhez pedig valójában életművek gondozása során került közel a kiadó, nálunk van például Tersánszky Józsi Jenő, és megjelentettük Mándy Iván vagy Vas István életművét. Nagy szerzőinkre jellemző, hogy életútjuk során - vagy mert épp gyermek érkezett a családba, vagy mert csak ebben a műfajban alkothatott - a gyerekirodalom felé fordultak.
 

- Megszerették ezt a kategóriát, hiszen verses-, mondókás antológiákat is megjelentett a Holnap.

 
- Igen, így van, számos nagyszerű szerző gyermekkönyveit jelentetjük meg: Bálint Ágnestől Kányádi Sándoron át Donászy Magda, Gazdag Erzsi, Nemes Nagy Ágnes, Bodó Béla és még sorolhatnám őket. A verses antológiák - a Zümmögő, a Kóc-kóc, a Majd megnövök én kötetek - pedig egy kifejezetten sikeres sorozat részei, mondhatom, hogy műfajukban piacvezető pozícióba kerültek, ami a veretes, klasszikus versek mellett nem kis részben Győrfi András jó humorú grafikáinak is köszönhető. Terveink szerint legalább ennyi tagja lesz még ennek a sorozatnak.
 
- A gyerekekhez, az ifjúsághoz azonban az oktatás oldaláról is közelítenek, hiszen nem csak Pinokkió, Mazsola vagy Brumi jelenik meg itt, hanem a Kirándulás az Ábécé-hegyre vagy éppen Montágh Imre beszédfejlesztő és javító kötetei, a tankönyvekről nem is beszélve.
 
- Igen, bár a tankönyvek ma már nem szerepelnek akkora súllyal kiadványaink között, mint korábban. Azonban számos iskolával összeköttetésben állunk, szeretjük és tiszteljük a pedagógusokat és természetesen a diákokat is. A jó tanulókat pedig - ahogyan módunkban áll - igyekszünk meg is jutalmazni. Immár ötödik éve hirdetünk számukra nyári akciót, melyben a jó tanulmányi eredményt felmutató diákok fél áron vásárolhatnak könyveinkből. Idén azoknak jár ez, akik magyar irodalomból és nyelvtanból év végén ötöst kaptak, csupán egy a fontos, ne feledjék magukkal hozni az erről szóló bizonyítványt is, amikor felkeresik könyvesboltjainkat.