A Jurassic park hangjai a Tiszán

Egyéb

Csak méretben második

 
A Tisza tó a Kárpát-medence második legnagyobb összefüggő vízfelülete, és nevével ellentétben valójában nem is tó - azaz állóvíz -, hanem egy "síkvidéki átfolyásos víztározó", mely a vízgazdálkodásban - például a tiszai árhullámok levezetésében játszik elsődleges szerepet. Harmincöt éve kezdték feltölteni, és az idegenforgalmi hasznosítása akkor még tulajdonképpen fel sem merült. Számos egyedülálló ritkaságával mára igazi üdülőparadicsommá vált a 127 km2-es vízfelszín, ahol jut hely a fürödni és napozni vágyók mellett a vízisportok szerelmeseitől, a lelkes horgászokon át a megszállott ornitológusoknak is.
 
Szigorúan védett övezet
 
A Tisza tó nagy része természetvédelmi terület. Van, ahova csak evezős, legfeljebb villanymotoros csónak járhat, akad, ahova még az sem. A tó kétszáz madárfajnak ad otthont, nem csoda, hogy a tavasz beköszöntével elsőként a madarászok keresik fel a tavitúrázni vágyók közül. "Tutajos" velük kezdi a szezont, áprilisban már minden hétvégéjét a tavon tölti, aztán májustól szeptember végéig már folyton kinn van a vízen. Persze nem tutajjal, hanem egy nagy, saját készítésű túracsónakkal. Hatszemélyes, keskeny, lapos fenekű ladik, amely elfér a vízi ösvényeken. Gazdája tutajnak becézi, és elmondja, ősi praktika szerint készül. Maga vágja és szárítja az akácfát, amelyből a balkonok - azaz a merevítők - készülnek, a vázra pedig szeggel rögzíti a vörösfenyő deszkákat, az alját bonomittal kezeli, így 10-12 évet is kiszolgál. Erősebb és nagyobb, mint amilyet apja és nagyapja használt, hogy elférjenek a kirándulók.
 
Jurassic park a tavon
 
A túrák során kívánság szerint kereshetik fel a látogatók a legérdekesebb látnivalókat. Az egyedülálló, tíz kilométer hosszú, helyenként száz méter széles tündérrózsa mezőt, vagy a gólyahírhez hasonló apró sárga virágaival pompázó tündérfátyol tengert - meséli Balázs Sándor. Ilyenkor persze egyéb érdekességekkel is ámulatba ejti utasait, mint például a gémekről szóló tudnivalóval. A madarak közt ritkán járó turistáknak például a Jurassic park című filmből lehet ismerős ezeknek a madaraknak a mozgása és a hangja. Mivel ezek a legősibb madarak közé tartoznak, róluk modellezték a madáralkatú őshüllők mozgását, és hangjukkal szinkronizálták a dinoszauruszokat - mondja "Tutajos". 
 
Mobiltelefon  mint túlélő felszerelés
 
A Tisza tavon azonban nem csak mint túravezető tevékenykedik, sokszor felderítő szerepet is kap. Könnyű eltévedni - mondja. A sok gyékény, nád vagy sáscsomó könnyen megtévesztheti az egyedül kalandozó csónakosokat. Sokszor hívják ilyen esetben, hiszen ötéves kora óta járja a területet, ahol akkor még víz sem volt mindenütt - 1973-ban kezdték feltölteni a tározót. Célszerű ezért, hogy a túrázó vigyen magával mobiltelefont, és ha elmondja honnan és merre indult, milyen gyékényes, nádas van a közelben, vagy kis sziget, akkor legfeljebb két óra alatt rátalál. Ellenpélda még nem volt, teszi hozzá büszkén, de a sikerhez azért nem árt, ha az eltévedt utazó felismeri, hogy körülötte az a vízinövény sás, gyékény, vagy nád, és nem árt ismerni a fákat is - jegyzi meg.
 
Fotószafari a világ örökségén

Bár a Tisza tó madárrezervátuma szigorúan védett és a világörökség része, páratlan értékű vízi virág mezőit, ösvényeit, lápos-mocsaras területeit, szigeteit, kilátóit tulajdonképpen bárki felkeresheti, ha szakértő kísérőt fogad maga mellé.  Részt vehet 25 km-es csónaktúrán, ornitológiai-, ökológiai vagy fotószafarin, esetleg végigsétálhat a kontinensen egyedülálló, másfél kilométer hosszan kacskaringózó tanösvény, fából épített, a nádasokat átszelő, kilátókkal gazdagított hídépítményén. Az érdeklődésre tekintettel, nem árt már most előre tervezni.