Kincsvadászat a fiatal fáraó sírjánál

Egyéb

Régészkedhetnek az iskolások
 
Tutanhamon még gyermek volt, nyolc-kilenc éves lehetett, amikor trónra került s élete tragikusan rövid volt, csupán 18 évet ért meg. A sírjának kincseit bemutató tárlat viszont ritkán adódó lehetőséget jelent testközeléből megismerni az ősi Egyiptom kultúráját, akár egy rendhagyó történelem, vagy művészettörténet - vizuális kultúra óra keretében. A helyszínen épp ezért külön foglalkozás várja az iskolai csoportokat.
 
Míg az osztály egyik fele a sírkamrában kutat, s a kiállított tárgyakkal kapcsolatos különböző feladatokat oldhat meg, a másik fele a kiállításhoz kapcsolódó kézműves foglalkozáson vehet részt. A különböző interaktív programokat az egyes korosztályok, illetve különböző témakörök szerinti állították össze: az egyiptomi hitvilág istenei, a temetkezési tárgyak és mumifikálás, a fáraó személye, a művészeti ábrázolás jellegzetességei, vadászat és harc.
 
A 2500 négyzetméteres kiállításon a felfedező bőrébe bújhat az érdeklődő. Egymás után nyílnak meg a sírkamrák, pontosan azt a látványt nyújtva, amely a felfedezők szeme elé tárult annak idején. Ám mielőtt a látogatók a sírkamrába lépnének, egy rövidke oktatófilm segítségével megismerik a felfedező kutató életét és Tutanhamon fáraó történetét. A tárlat második része teljes pompájában mutatja be a legfontosabb leleteket, kincsekkel teli dobozokat és ládákat, a sír mélyén álló kvarcit szarkofágot, aranyozott istenségfigurákat. A tárlat felvonultatja Tutanhamon ékszereit, harci szekerét, s híres aranymaszkjának tökéletes másolatát is.
 
A fáraók nyomában
 

A történet kezdete mesésen egyszerű: Howard Carter régész megszállottan hitt abban, hogy egyszer megtalálja Tutanhamon sírját. Annak ellenére nem tágított ettől, hogy neves tudósok is kétségbe vonták a sír létezését. A kalandfilmbe illő történet katarzisa egy fantasztikus, egyedülálló lelet, az egyetlen, háborítatlan fáraósír, amelynek eredeti tárgyai jelenleg féltve őrzött műkincsként pihennek Egyiptomban, a Kairói Múzeumban. A budapesti kiállítás így nem az eredeti tárgyakat mutatja be, de éppen ezért lehet teljes. A látogatók több mint ezer tárgyat csodálhatnak meg, melyeket a legjobb egyiptomi kézművesek ötéves munkával készítettek el teljes részlet- és mérethűséggel, hagyományos eljárások és modern gyártási módszerek alkalmazásával.